Noc Kultury co roku przyciąga setki tysięcy widzów. Spektakle, uliczni artyści i kolorowe instalacje z każdą edycją są coraz bardziej wymyślne, ciekawe i skłaniają do refleksji. W tym roku w nocy z 1 na 2 czerwca również nie zabraknie atrakcji, którymi będą mogli cieszyć się mieszkańcy Lublina i turyści.

– Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy tego wydarzenia. Nie tylko na poważnie otwiera ono kulturalny sezon Lublina, ale jest również formą wykorzystania przestrzeni, którą co roku podziwiamy z zachwytem – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Symbolicznym bohaterem tegorocznej Nocy Kultury będzie ulica Olejna. – Bardzo lubimy określenie, że przywracamy ulice Starego Miasta na mentalnej mapie Lublina. Sprawiamy, że ludzie, którzy z różnych powodów nie chodzą tymi ulicami, właśnie tego wieczoru będąc chcieli nimi przejść i poczuć ich piękno – dodaje Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Balkony

Podczas tegorocznej edycji możemy wyróżnić podział na kilka stref, które zawładną miastem. Jedną z nich będzie przestrzeń balkonów zlokalizowana na Starym Mieście. Z balkonu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 zwisać będzie roślinny projekt, kilkadziesiąt szklanych probówek, do których trafią egzotyczne gatunki roślin ciętych.

W Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim stanie scena na balkonie Politologii. Wystąpią na niej Eddie Hai, Złote Twarze Live Band i Maciejowa Kapela, a gwiazdą sceny będzie Tom Encore. Występ szczególnie ucieszy fanów Jona Hopkinsa, Ireny Santor, Bonobo albo Jerzego Miliana. Występom muzycznym będzie towarzyszyła tworzona na żywo przez Bartłomieja Polaka wizualizacja wyświetlana jednocześnie na ścianie budynku.

Z Trybunału Koronnego popłyną dźwięki muzyki klasycznej. Usłyszymy skrzypce, saksofon, trąbkę i wiolonczelę. Za program odpowiada Filharmonia Lubelska i Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego.

Muzykę jazzową usłyszymy na dachu VIVO! Lublin! Będzie to niepowtarzalny spektakl złożony z trzech składów muzycznych. W pierwszym zaprezentują się studenci kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS, w kolejnym goście z Litwy The Schwings, którzy zaprezentują własne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Obchody 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej

W tym jubileuszowym roku nie zabraknie wydarzeń ściśle związanych z rocznicą podpisania Unii Lubelskiej. Lubelsko-wileńska Noc Kultury to spotkanie z gośćmi z Wilna zaproszonymi specjalnie na tę okazję.

Na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 wystąpi Psilicone Theatre ze spektaklem „Reject your soul”, któremu będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Spektakl oparty jest na baśni O. Wilde’a „Rybak i jego dusza”.

Na placu Po Farze zaprezentują się artyści teatralni z Wilna „Arrive”. Sami o sobie mówią, że są z przeszłości. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować nasze miasto, jego mieszkańców i każą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi.

Sztuki wizualne

Największą atrakcją tegorocznej Nocy Kultury będzie aranżacja ulicy Olejnej. „Słowo daję” to zaproszenie w świat książek, słów, maszyn do pisania i liter. Znajdziemy tam gigantyczną książkę z życzeniami dla Nocy Kultury, biurka z maszynami do pisania oraz kredal Dobre Słowa czyli wielkoformatowy rysunek kredą na ścianie budynku.

– Parę lat temu na ulicy odkryto napis w języku rosyjskim, który został poddany niefortunnej renowacji. Przyznam, że właśnie to zainspirowało mnie do użycia liter jako elementów fruwających nad ulicą. Pomyślałem, że trzy różne alfabety, które przenikały nasze miasto, będą latać nad ulicą – podkreśla Jarosław Koziara, lubelski artysta, którego instalacje co roku ozdabiają miasto na Nocy Kultury.

Kubiczne lampiony pojawią się na placu Łokietka. Na 7 ścianach zobaczymy graficzną adaptację i współczesną interpretację sztuki i rzemiosła zapisanego na pereborach oraz zdobieniach odzieży mieszkańców pogranicza.

Noc Kultury to wyjątkowe lubelskie wydarzenie, które na pewno przyciągnie tłumy zarówno mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. – Warto wspomnieć, że aż 95 procent osób, które uczestniczyło w poprzednich edycjach Nocy Kultury zadeklarowało, że weźmie udział i w kolejnej. To wyjątkowa noc, w której to mieszkańcy stwarzają przestrzeń do pracy artystów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta.

Wydarzenia tegorocznej Nocy Kultury skupione będą na Starym Mieście, Błoniach pod Zamkiem, placu Łokietka, placu Litewskim, Centrum Kultury oraz VIVO! Lublin. Na konferencji prasowej dotyczącej tegorocznej Nocy Kultury jako pierwszy do Księgi Życzeń Nocy Kultury wpisał się prezydent Krzysztof Żuk.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments