Zabytkowy trolejbus Skoda 9 Tr. to nowa atrakcja turystyczna Lublina. Mieszkańcy będą mogli się nim przejechać już za kilka dni w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Trolejbus Skoda 9 Tr. Pojazd zachwyca swoim wyglądem i został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy. – Spółka kupiła trolejbus w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd woził pasażerów do końca 2013 r. Trolejbus nie był jednak eksploatowany od nowości na Ukrainie – pierwsze 16 lat obsługiwał linie w czeskiej Opawie – wyjaśnia Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin. – Teraz, dzięki pracy naszych mechaników i lakierników, udało się przywrócić jego dawną świetność. Prace trwały ponad 4 lata.

Trolejbus ma 11 metrów długości, może pomieścić ok. 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Trolejbus jest czerwony z kremowymi elementami, w roku ubiegłym został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy.

– W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widnieje informacja, że po raz pierwszy pojazd został zarejestrowany w 1986 roku, ale w tej kwestii mamy kilka znaków zapytania, bo w momencie, kiedy trolejbus dotarł do Lublina, na silniku miał nabity rocznik 1969. Dlatego wiek naszej Skody pozostanie zagadką – zdradza Opasiak.

Skoda będzie służyła w Lublinie jako atrakcja turystyczna. – W najbliższych dniach pojawi się na linii turystycznej oraz Pikniku Komunikacyjnym organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a w przyszłym roku z pewnością również na linii turystycznej, która jeździ w wakacje – mówi rzeczniczka MPK.

Skodą będzie można się przejechać w sobotę (18 września) od godziny 14 do 17. Trolejbus będzie wyruszał z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15, 16 oraz 17 i kursować ulicami: Lubartowska (Brama Krakowska 03) –Obywatelska – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03).

Fot. Materiały prasowe MPK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments