MPK Lublin rozpoczyna budowę kolejnej minizajezdni, ta powstanie przy ul. Głuskiej. W przyszłości będzie tu stacjonować część trolejbusów należących do miejskiego przewoźnika. Pierwsze prace już się rozpoczęły.

Minizajezdnia powstanie przy ul. Głuskiej 6, gdzie lubelskie MPK ma swoją blisko 1 ha działkę (9058 mkw.). Teren został kupiony od Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie w grudniu 2014 roku.

Spółka od samego początku mówiła, że na tym terenie chce wybudować minizajezdnię dla trolejbusów. Stacjonować ma tu ok. 30 pojazdów, które będą rozpoczynać kursy z pętli w Abramowicach. Będzie to plac postojowy na wzór tego, który funkcjonuje już na Czechowie przy ul. Stefczyka.

– Za uruchomieniem tego typu minizajezdni zawsze przemawiają względy ekonomiczne i logistyczne. Po pierwsze oszczędzamy na tzw. kilometrach dojazdowych. Wiadomo, że mało ekonomiczne jest jechać na drugi koniec miasta, by stamtąd rozpocząć kurs – tłumaczy przewoźnik. Spółka szacuje, że rocznie na takim rozwiązaniu oszczędzi ok. 500 tys. zł.

Prace przy budowie minizajezdni już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności zostały wyburzone dwa, stare magazyny usytułowane od strony ul. Wita Stwosza. W ich miejsce zostanie ustawiony ekran akustyczny, który będzie oddzielać przyszłą minizajezdnię od znajdujących się przy ul. Wita Stwosza domów jednorodzinnych. Te prace powinny zająć nam maksymalnie do pół roku i będą kosztować ok. 1,5 mln zł.

Potem przy ul. Głuskiej wybudowany zostanie nowy budynek, w którym będzie funkcjonować hala napraw bieżących, myjnia i dyspozytornia. Kolejny etap obejmie budowę placu postojowego wraz z pętlą nawrotową.

Uruchomienie zajezdni przy ul. Głuskiej planowane jest na przełomie 2023/2024 r.

Fot. Aleksandra Waśkowicz

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments