Programowanie robotów, druk 3D, modelarstwo – to tylko niektóre z zajęć, jakie zaproponuje tuż po feriach nowa świetlica dla uczniów szkół podstawowych. Takiego projektu w Lublinie jeszcze nie było! Oferta jest wyjątkowa, bo dzieci po lekcjach przyprowadzać będą nie rodzice, a pracownicy placówki. Jeśli rodzicom „coś nagle wypadnie”, to będą mogli przyprowadzić swoje dziecko również poza zadeklarowanymi godzinami.

Nowa świetlica powstaje w budynku parafialnym przy kościele pod wezwaniem Andrzeja Boboli w Lublinie (ul. Paderewskiego 20). W zajęciach prowadzonych od 12 lutego do 20 czerwca w godz. 13.00-17.00 brać udział będą mogli chętni uczniowie klas 1-5 pobliskich szkół podstawowych. Pomysłodawcy przedsięwzięcia nie mają wątpliwości, że chętnych będzie wielu.

– Świetlice są dziś bardzo potrzebne, bo dzieci kończą lekcje zwykle około godz. 13.00, a ich rodzice pracują najczęściej do godziny 16-17. Oczywiście są świetlice szkolne, ale niestety z powodu przeciążenia wysoką liczbą uczestników, rzadko są miejscem atrakcyjnego spędzania czasu. Chcemy to zmienić – podkreśla Marcin Sokal, dyrektor Collegium Gostynianum organizatora świetlicy. – Chcemy prowadzić zajęcia, które będą dla najmłodszych kształcącą przygodą.

Jest to możliwe, bo nauczyciele Zespołu Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie mają wielkie doświadczenie w zachęcaniu dzieci do odkrywania swoich pasji. Szkoła uczy metodą symultaniczną, która przykłada wielką wagę do ukierunkowania ucznia do samodzielnego odkrywania świata i zdobywania wiedzy.

Co będzie się działo w świetlicy? W programie są zajęcia muzyczne (śpiew i gra na instrumentach), plastyczne i rękodzielnicze, programowanie robotów Lego Mindstorm, drukowanie na drukarce 3D oraz zajęcia warsztatowo-modelarskie. Jeśli dzieci nie będą zainteresowane udziałem w jakiś zajęciach, nie będą do tego zmuszane. Zamiast tego będą mogły dołączyć do klubu gier planszowych lub zwyczajnie odpocząć na pufie. A może będą wolały pobawić się klockami lub hula hop? To też będzie możliwe. Będą mogły odrobić też prace domowe lub nadrobić szkolne zaległości.

– Nie każde dziecko jest biegłe we wszystkich dziedzinach. Coraz częściej zdarzają się trudności z matematyką. Wynikają one zwykle z zaległości. W systemie klasowo-lekcyjnym nie ma szans, żeby wrócić do materiału, który był już realizowany i wytłumaczyć coś od nowa konkretnemu dziecku. W tej sytuacji rodzice decydują się na kosztowne korepetycje lub sami próbują pracować z dzieckiem, robiąc to kosztem wspólnego czasu rodziny. Chcemy to zmienić i przejąć na siebie taką właśnie rolę – mówi Marcin Sokal.

Wyjątkowość świetlicy wynika też z tego, że rodzice nie będą musieli zwalniać się z pracy, żeby przyprowadzić dzieci ze szkoły. W przypadku szkół sąsiadujących z parafią zrobią to sami opiekunowie świetlicowi. Nowością jest też to, że w zajęciach będzie można również wziąć udział poza zadeklarowanymi godzinami. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, których rodzice nagle znaleźli się w trudnej sytuacji.

– Zdarza się, że ktoś musiał zostać dłużej w pracy; komuś zepsuł się samochód; ktoś ma wizytę u lekarza, a wszystko dzieje się nagle i powstaje problem, kto ma zaopiekować się dzieckiem. Rodzice szukają babci, czy cioci lub opłacają opiekunkę, ale nie zawsze jest to przecież możliwe. W takich sytuacjach pomocą będzie służyć świetlica, która będzie mogła przyjąć dziecko nawet tylko na jedną godzinę bez konieczności wiązania się dłuższą umową – mówi dyrektor. – Żeby jeszcze bardziej pomóc rodzicom planujemy też uruchomienie konsultacji psychologicznych i pedagogicznych.

Godzina uczestnictwa w zajęciach świetlicowych ma kosztować symboliczne 8 złotych. Przy dłuższych umowach stawka ma być jeszcze niższa.

Źródło: Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Klocki ON
4 miesięcy temu

To jest po prostu raj dla każdego małego konstruktora! 🌟 Programowanie robotów, druk 3D, modelarstwo… To brzmi jak bajka, a nie jak świetlica szkolna! 🤖💡🎨 Moje serce bije mocniej na myśl o tych zajęciach z LEGO Mindstorms! 🧱🤖 To prawdziwy festiwal kreatywności i nauki! 🚀 A ta elastyczność godzinowa? Po prostu mistrzostwo! 🕰️ Rodzice nie muszą już denerwować się, że coś “nagle wypadnie”, bo świetlica jest na wyciągnięcie ręki nawet poza standardowymi godzinami! 🎉 Aż miło widzieć, jak świetlica staje się miejscem, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje pasje i czerpać radość z nauki! 📚🌟 Może i ja bym się tu… Czytaj więcej »