Leasing to najczęściej wybierane źródło zewnętrznego finansowania samochodów przez polskich przedsiębiorców. Wynika to z jego łatwej dostępności i wielu korzyści, jakie zapewnia. Popularność leasingu może jeszcze bardziej wzrosnąć w 2024 roku, m.in. w związku z poprawiającą się sytuacją gospodarczą i nowymi przepisami dotyczącymi samochodów osobowych.

Co zmieni się w 2024 i jak może to wpłynąć na popularność leasingu?

Od kilku lat przedsiębiorcy zmagają się z trudną sytuacją gospodarczą – zwłaszcza na skutek pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie. Niektórzy z nich byli zmuszeni odłożyć w czasie decyzje inwestycyjne, w tym dotyczące wyposażenia swojej floty w nowe samochody. Niekorzystny wpływ na branżę leasingową miały m.in. wysoka inflacja i problem z dostępnością pojazdów – spowodowany opóźnieniami w łańcuchu dostaw i brakiem potrzebnych komponentów do produkcji aut. Sytuacja gospodarcza na szczęście już się poprawia, a w 2024 roku najprawdopodobniej będzie jeszcze lepsza. Stopniowo wzrasta dostępność samochodów oraz zapotrzebowanie na nie wśród polskich firm.

Można przypuszczać, że w nadchodzącym roku zwiększy się popyt zwłaszcza na samochody z napędem elektrycznym. Będzie to spowodowane upowszechnianiem się trendu elektryfikacji i dekarbonizacji floty. W 2024 roku powstaną strefy czystego transportu w Warszawie i Krakowie, co prawdopodobnie skłoni wielu przedsiębiorców do tego, aby wymienić flotę na pojazdy z e-napędem. Decyzję taką może przyspieszyć planowane wprowadzenie od 2024 roku podatku od samochodów spalinowych. Ze względu na wysokie ceny zakupu aut elektrycznych, wiele firm nie może sobie pozwolić na ich zakup za gotówkę. W związku z tym leasing samochodu będzie zyskiwać na popularności, zwłaszcza jeśli zostaną utrzymane dopłaty do leasingu z programu Mój Elektryk.

Dlaczego leasing samochodu w 2024 roku nadal będzie się opłacać?

Leasing to korzystne źródło finansowania samochodów w firmach i w 2024 roku nadal tak będzie. Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród wielu modeli pojazdów różnych marek. Najpopularniejszy jest obecnie leasing Toyoty, Skody i Volkswagena. Przedmiotem umowy mogą być również auta z segmentu premium – mowa np. o leasingu Audi, BMW i Mercedesa. Takie samochody pomagają firmom kreować swój prestiżowy wizerunek.

Sporą zaletą leasingu samochodów jest łatwa dostępność finansowania – mogą z niego korzystać nawet nowe firmy bez wysokiej zdolności kredytowej. Leasingobiorca nie musi wnosić wysokiego wkładu własnego – może nawet skorzystać z leasingu bez opłaty wstępnej. Firmy leasingowe najczęściej stosują uproszczone procedury weryfikacyjne, co pozwala otrzymać decyzję praktycznie od ręki.

Przedsiębiorca może dopasować warunki leasingu do zmieniających się potrzeb i sytuacji finansowej swojej firmy. Jest to elastyczne źródło finansowania m.in. pod względem długości umowy, wysokości raty i czynszu inicjalnego, a także kwoty wykupu. Leasingobiorca opłaca raty ze swoich bieżących przychodów, dzięki czemu nie musi zamrażać kapitału. Po zakończeniu okresu finansowania i uregulowaniu wszystkich należności może przejąć prawo własności do pojazdu i nadal używać go w swojej firmie. Jeśli wybierze leasing operacyjny, także będzie mógł wymienić samochód na nowy. Dzięki temu uniknie konieczności poszukiwania nabywcy używanego pojazdu na rynku wtórnym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments