Zakład Radioterapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie dysponuje dwoma nowoczesnymi akceleratorami Elektra Versa HD. Dzięki tej technologii pacjenci onkologiczni będą mogli korzystać z nowoczesnych form leczenia nowotworów.

Zakład Radioterapii SPSK nr 1 funkcjonuje już czwarty rok i stale się rozwija, by optymalnie służyć pomocą pacjentom onkologicznym. Personel stara się poprawiać jakość i bezpieczeństwo świadczeń z zakresu nowoczesnej radioterapii, wdrażać najnowsze technologie, a tym samym poszerzać wachlarz dostępnych usług.

– Nasz zakład funkcjonuje już czwarty rok i bezustannie wdrażamy najnowsze procedury i technologię. Obecnie nasz personel jest szkolony przez Barbarę Varenne z Francji w stosowaniu nowoczesnej metody dozymetrii “in vivo”, która umożliwia najbardziej zaawansowany sposób weryfikacji dawki promieniowania podanej pacjentowi onkologicznemu – mówi dr n. med. Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii SPSK nr 1 w Lublinie.

Akceleratory Elektra Versa HD dysponują precyzyjnymi systemami pozycjonowania HexaPOD evo RT System oraz 64. rzędowym tomografem Somatom Confidence dedykowanym do planowania procesu radioterapii. Aparatura ta umożliwia realizację wszelkich procedur radioterapeutycznych od techniki konformalnej 3D poprzez techniki wysokospecjalistyczne, takie jak radioterapię wiązką z modulacją intensywności dawki, terapię łukową oraz radioterapię stereotaktyczną. Zakład Radioterapii wyposażony jest również w unikalny, jedyny w regionie akcelerator Mobetron przeznaczony do radioterapii śródoperacyjnej.

Korzystanie z oprogramowania firmy Dosisoft zwiększy kontrolę bezpieczeństwa oraz precyzji terapii przy zastosowaniu zaawansowanych technologii napromieniania w różnych lokalizacjach choroby nowotworowej.

Jak się zgłosić?

Kwalifikacja pacjentów do leczenia odbywa się codziennie w poradni Onkologicznej w Gabinecie Radioterapii w godzinach od 8:00 do 14:30. Przyjęcie odbywa się na podstawie skierowania do Zakładu Radioterapii. Pacjenci, którzy zgłoszą się do takiego gabinetu muszą mieć przy sobie kartę informacyjną z dotychczas prowadzonym leczeniem, a także aktualne badania obrazowe nagrane na płytę CD.

Czas oczekiwania do poradni jest bardzo krótki i wynosi do kilku dni, co jest niezwykle istotne w przypadku chorób onkologicznych. Podczas pierwszej wizyty, lekarz specjalista radioterapii onkologicznej zapoznaje się z dokumentacją, bada chorego, przeprowadza kwalifikację do napromieniowania, a także udziela informacji na temat wskazań do leczenia, czasu trwania terapii. Przekazuje również zalecenia i możliwe działania niepożądane. Plan radioterapii przygotowywany jest na podstawie tomografii komputerowej wykonywanej na miejscu, zazwyczaj bezpośrednio po wizycie.

Fot. Dominika Polonis

2Galeria zdjęć 2/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments