Nutri-Score to system znakowania żywności FOP, który znajduje się z przodu opakowania danego produktu. Jest on oparty na naukowej metodzie oceny wartości odżywczej produktów.

Nutri-Score to po prostu uproszczone oznakowanie, tzw. etykieta żywieniowa, które znajduje się z przodu opakowania produktów spożywczych. Stosuje się je po to, by w zrozumiały dla konsumenta sposób przedstawić wartość odżywczą oznakowanych produktów. Oznaczenie ma postać prostego kodu, opartego na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, z których każda pokazana jest na tle innego koloru.

Produkty oznaczone kolorem zielonym i literami A oraz B to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w największej ilości. Produkty oznaczone kolorem pomarańczowym, czerwonym i literami D, E to produkty, które należy spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości ponieważ zawierają większą ilość składników, które powinny być ograniczane w codziennej diecie, czyli między innymi tłuszcze nasycone, cukier oraz sól.

Nutri-Score może pojawić się na produktach spożywczych, które posiadają na swoim opakowaniu informację żywieniową. Nie można go umieszczać natomiast na żywności specjalnego przeznaczenia, na przykład dla niemowląt i małych dzieci oraz osób chorych, a także na produktach, które nie mają na opakowaniu informacji o zawartości składników odżywczych.

W Lublinie produkty z takimi oznaczeniami możemy kupić między innymi w Auchanie, Kauflandzie czy Leclercu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments