Do poniedziałku (15 lutego) numer alarmowy 998 zostanie przyłączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po przekierowaniu ruchu na numer 112 wszystkie połączenia będą odbierane przez operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiana Ratunkowego, a powiadamianie Państwowej Straży Pożarnej następować będzie za pomocą systemu teleinformatycznego.

– Od 1 lutego realizowany jest program pilotażowy przełączania numeru na terenie województwa lubelskiego. Jesteśmy na drugim miejscu i ten proces będzie trwał od 8 do 15 lutego. Miejskie bądź Powiatowe Komendy Straży Pożarnej będą przełączane do tego systemu. Rozpoczynamy od Komendy Miejskiej w Lublinie. W sumie dotyczy to czterech Komend Miejskich PSP i 16 powiatowych – mówi wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Straż Pożarna będzie otrzymywała tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Numer 998 jednak nie zniknie. Dalej będzie funkcjonował. Jednak każdy dzwoniący na ten numer nie dodzwoni się do dyspozytora PSP tak jak dotychczas, tylko do operatora 112. Zgłoszenie zostanie obsłużone przez wyszkolone służby, zgłoszenie zostanie zakwalifikowane do konkretnej służby i przekazane do dyspozytorów PSP.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie. W czerwcu 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments