Tomaszów Lubelski świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie zabraknie przemarszów, koncertów i atrakcji dla dzieci.

Rada Miasta oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego zapraszają w niedzielę (11 listopada) na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.30 w kościele pw. Zwiastowania NMP odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne, wśród których zaplanowano program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej nr 2, wystąpienie Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego oraz mszę świętą w intencji Ojczyzny. Zwieńczeniem tej części obchodów będzie odsłonięcie Kolumny Niepodległości na terenie Drogi Krzyżowej przy kościele.

O godz. 13 uczestnicy ruszą pod płytę upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim, gdzie odbędzie się złożenie wieńców oraz uroczyste zakończenie obchodów.

Wydarzenia towarzyszące

Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom 11 listopada znajdzie się wiele atrakcji zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

W czwartek (8 listopada) o godzinie 11 w Tomaszowskim Domu Kultury odbędzie się międzyszkolny koncert „Razem dla Niepodległej”.

W piątek (9 listopada) o godzinie 12.30 Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera zaprasza na konferencję historyczną „Niepodległa ma 100 lat” w sali reprezentacyjnej dawnego Sejmiku. O godzinie 13.30 nastąpi oddanie do użytku I etapu budowy Arboretum, czyli ogrodu dendrologicznego na placu przy Nadleśnictwie Tomaszów. O godz. 16 w Tomaszowskim Domu Kultury w ramach koncertu „Mali Patrioci dla Niepodległej” wystąpią dzieci z tomaszowskich przedszkoli.

Piątkowe obchody zakończą „Ognie niepodległości”, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku rozpalonym od ognia przywiezionego przez Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii KOP z Kostiuchnówki. Przy płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim wystąpi chór „Tomaszowiacy”.

W sobotę (10 listopada) o godzinie 15 w Tomaszowskim Domu Kultury odbędzie się XI Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej, a o godzinie 17 wernisaż malarstwa Krzysztofa Trzaski „Obława Niepodległości”.

Jedną z imprez towarzyszących obchodom rocznicy odzyskania niepodległości będzie też koncert „Lwowskie wspomnienia”, który odbędzie się 11 listopada o godz. 17 w Tomaszowskim Domu Kultury. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Roztocze”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments