Trwa malownicza jesień. To wspaniała okazja, żeby zorganizować weekendowy wyjazd, który pozwoli nam odpocząć od codziennych obowiązków. Przedstawiamy wam 10 miejsc na Lubelszczyźnie, do których warto wybrać się właśnie o tej porze roku.

1. Kazimierz Dolny

Wzgórza i wyjątkowe zabytki tego miasta sprawią, że weekendowe zwiedzanie będzie bardzo relaksujące. Wzrok przyciąga malowniczy Rynek Kazimierza wraz z bogato zdobionymi kamienicami. Warto wybrać się też na spacer wzdłuż bulwarów Wisły oraz na Wzgórze Trzech Krzyży. Można odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie z wieloma eksponatami sięgającymi nawet XV wieku. Dookoła Kazimierza Dolnego znajduje się też wiele ścieżek przyrodniczych, które sprzyjają pieszym wędrówkom. Niektóre z nich zaczynają się już kilka metrów od Rynku.

2. Zamość

Piękne miasto, które na każdym kroku pachnie historią. Warto zobaczyć jego charakterystyczne późnorenesansowe kamienice. Koniecznie trzeba wpaść na Rynek, podziwiać bryłę Ratusza oraz przyjrzeć się bogato zdobionym kamienicom. W mieście warto też zwrócić uwagę na pałace i kościoły, a także Rotundę – forteczną budowlę na planie koła, w której zawisło 175 tablic poświęconych ofiarom wojny pochodzącym z Zamojszczyzny.

3. Nałęczów

O jego leczniczym klimacie i urokliwych krajobrazach nie sposób było nie słyszeć. To idealne miejsce na długie spacery pośród malowniczej jesiennej natury. To tu tworzyli Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Zofia Nałkowska. W Nałęczowie warto wybrać się do Parku Zdrojowego z Palmiarnią z wodami mineralnymi oraz Pijalnią Czekolady Wedel, do Muzeum Stefana Żeromskiego, czy Muzeum Bolesława Prusa. To tu możemy wybrać się na piesze wycieczki wąwozami lessowymi, w których panuje specyficzny uzdrawiający mikroklimat. Na zmęczonych spacerami czeka kompleks wodny, który po długich spacerach pomoże nam rozluźnić mięśnie i się zrelaksować.

4. Kozłówka

Miejscowość, która słynie z jednej z najlepiej zachowanych magnackich rezydencji w Polsce – Pałacu Zamoyskich. Przyciąga ona wyjątkowym parkiem z odtworzonym najstarszym układem ogrodowym, jaki panował w tym miejscu. Warto również wybrać się na spacer do Lasów Kozłowieckich. Ten malowniczy kompleks leśny niewątpliwie jest uroczy o tej porze roku. Znajdują się tu ścieżki dydaktyczne z opisami walorów przyrodniczo-leśnych Kozłówki.

5. Janowiec

To w nim możemy podziwiać piękny XVI-wieczny zamek, którym władali Firlejowie, jeden z najbardziej wpływowych rodów Polski. Ruiny zamku stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Znajduje się tu wiele zachowanych zabudowań dworskich oraz eksponatów poświęconych przeszłości zamku. Janowiec jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek. Miłośnicy pieszych wędrówek oraz dwóch kółek znajdą tu coś dla siebie. W przypadku podróżowania rowerem czeka nas również atrakcja w formie przeprawy promowej. Zwiedzanie połączone z aktywnym wypoczynkiem to dobry pomysł na spędzenie paru chwil bliżej natury i z dala od miasta.

6. Zawieprzyce

To tu nad Wieprzem wznoszą się ruiny siedemnastowiecznego pałacu z odrestaurowaną barokową kaplicą zamkową św. Antoniego Paderewskiego. Młoda Marysia Skłodowska spędzała tu wakacje w dworku stryja Ksawerego. Na uwagę zasługuje też park z zachowaną aleją lipową. Obecnie w Zawieprzycach działa Wyjątkowe Muzeum Czasów Jana III Sobieskiego na Szlacheckim Szlaku w województwie lubelskim. W lamusie – dawnej zbrojowni możemy podziwiać wystawę broni: uzbrojenie husarza, żołnierza, szlachcica oraz tę pochodzenia zagranicznego. Natomiast ubiory, które tam znajdziemy, to m.in. strój szlachecki męski, suknia wg portretu Marysieńki Sobieskiej oraz stroje wojska dragonów i husarzy.

7. Tomaszów Lubelski

Miasto położone w centrum Roztocza słynie z ciekawych zabytków, tradycyjnej kuchni i walorów przyrodniczych. Tomaszów Lubelski daje możliwości nie tylko poznania rozległej historii miasta, ale również aktywnego wypoczynku podczas uprawiania sportów lub spacerów po parkowych alejkach. Warto zwiedzić tu drewniany kościół modrzewiowy, cerkiew pw. św Mikołaja Cudotwórcy oraz kapliczkę pw. św. Wojciecha. Siwa dolina to idealne miejsce spotkań oraz pieszych i rowerowych wycieczek. Znajdują się tu także 2 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, z których każda posiada 10 przystanków z ustawionymi tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.

8. Chełm

Miasto, które słynie z chełmskich podziemi kredowych. Białe korytarze rozciągają się pod całym Starym Miastem i sięgają kilku kondygnacji w dół. Wielokrotnie nagradzana atrakcja turystyczna od lat przyciąga mieszkańców nie tylko z województwa lubelskiego. Podczas zwiedzania zabytkowej kopalni kredy możemy legendy związane z miastem.

9. Krasnobród

Zachwyca swoim klimatem. Zalew w centrum miasta, zabytki architektoniczne oraz szlaki turystyczne zachęcają do spędzenia w tym malowniczym zakątku jesiennego weekendu. Warto zwiedzić tu kościół Nawiedzenia NMP z zespołem klasztornym, Kaplicę na Wodzie, Kaplicę św. Rocha oraz Pałac Leszczyńskich. W Krasnobrodzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Dinozaury w Krasnobrodzie, Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych, Ptaszarnia oraz Kalwaria Krasnobrodzka. Zwieńczeniem spacerów po mieście będzie wizyta w kamieniołomie z wieżą widokową.

10. Pojezierze łęczyńsko-włodawskie

Co innego przyciągnie nasze spojrzenia bardziej niż krajobraz jesieni odbijający się w tafli wody. Na pojezierzu łęczyńsko-włodawskich mamy wiele zbiorników wodnych, które otoczone są bujną roślinnością, która tylko spotęguje ten efekt. Spacery dookoła jeziora, zwiedzanie pobliskich miejscowości jak np. Holi, czy Włodawy, a także wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego tylko ubarwi nasz weekend. To tu możemy podziwiać obszary nastawione na ochronę ekosystemów wodno-torfowiskowych. Czekają na nas ścieżki przyrodnicze, rowerowe, wieże widokowe oraz Poleski Szlak Konny.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
5 lat temu

A gdzie jest Radzyń Podlaski?