2 sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące dowodów osobistych. Od tego dnia dokument będzie posiadał odcisk palca właściciela i własnoręczny podpis. Taki zabieg ma zapobiegać fałszowaniu dokumentów.

Nowy dowód osobisty będzie bardzo podobny do dotychczasowego. Zawierać będzie prawie takie same dane, ale plastik wzbogacony będzie o elektronicznego chipa (podobnego do tego, który jest na kartach kredytowych i legitymacjach studenckich). W chipie znajdą się zapisane w wersji elektronicznej informacje z dowodu, jak i specjalny numer CAN, który pomoże w zabezpieczeniu dokumentu.

Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej (odcisków palców) oznacza również, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków online.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Ten nowy będzie wydawany osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments