Od poniedziałku (1 lutego), po półtora roku od pożaru, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty zaczną wracać do swojego domu. Mieszkańcy będą kwaterowani etapami, co potrwa do 10 lutego. Łącznie przeprowadzka obejmie 68 osób, a docelowo w domu zamieszka 98 podopiecznych.

Dodatkowo na przełomie marca i kwietnia zostanie uruchomiony w DPS nowy ośrodek tj. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

– W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego przez ostatnie kilkanaście miesięcy prowadziliśmy bardzo intensywne prace przy odbudowie po pożarze w sierpniu 2019 roku oraz rozbudowie o nowe skrzydło. Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest już gotowe i czeka zarówno na mieszkańców, jak i uczestników zajęć dziennych. W nowej części znalazły się mieszkania oraz pracownie w ramach Dziennego Centrum Aktywnośc. Przede wszystkim jednak, do placówki przy ul. Głowackiego wreszcie wrócą osoby, które były zmuszone opuścić swój dom na kilkanaście miesięcy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Z powodu pożaru 102 mieszkańców zostało okresowo umieszczonych w innych lubelskich domach, gdzie mieli zabezpieczoną zarówno opiekę specjalistyczną, jak i domowe warunki.

– Bezpieczny i sprawny powrót mieszkańców do ich odbudowanego domu jest dla nas obecnie priorytetem. Są to osoby starsze, przewlekle chore, z niepełnosprawnościami, a zatem najbardziej narażone na zakażenie Covid-19. Dlatego przy organizacji przeprowadzki musimy cały czas pamiętać, że działamy w stanie epidemii. Opracowaliśmy szczegółowy harmonogram w zakresie poszczególnych etapów uruchomienia placówki – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

W pierwszej kolejności do odbudowanego DPS przy ul. Głowackiego wróci 18 mieszkańców czasowo zakwaterowanych w DPS „Kalina” (1-2 lutego), a następnie w dniach 13 osób z DPS im. Św. Jana Pawła II. 15 pensjonariuszy przebywających w DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów wróci do placówki 5 i 8 lutego, a 20 mieszkańców DPS „Betania” będzie kwaterowanych od 9 do 10 lutego.

– Wszyscy czekamy na tę chwilę, zarówno sami mieszkańcy jak i kadra, która tęskniła za swoimi podopiecznymi. Obecnie prowadzimy już ostatnie prace porządkowe, by powitać mieszkańców. Cieszymy się, że wrócimy nie tylko do miejsca bliskiego sercu, ale też do pięknie odremontowanych i nowocześnie wyposażonych wnętrz -– mówi Jarosław Zyśk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.

Odbudowa DPS po pożarze objęła gruntowną odbudowę dachu, wykonanie termomodernizacji budynku oraz wymianę niemal wszystkich instalacji i wyposażenia. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego to budynek o łącznej powierzchni zabudowy ponad 3,5 tys. m2, czterokondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem. W wyniku pożaru zniszczeniu uległo przede wszystkim pokrycie dachu wraz z jego konstrukcją, spłonęły instalacje, doszło też do zadymienia i zalania pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Ze względu na szeroki zakres robót, inwestycję podzielono na dwa etapy: odbudowę spalonej więźby i pokrycia dachu oraz wykonanie pozostałych prac wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Przy domu zbudowano nową konstrukcję pochylni dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowano balustrady ze stali nierdzewnej, zbudowano kanalizację deszczową, opaski z kostki brukowej. Wewnątrz na poszczególnych kondygnacjach rozebrano ścianki działowe, skuto tynki, zerwano posadzki, zdemontowano spalone instalacje, poszerzono otwory drzwiowe. Wymieniono instalacje elektryczne, teletechniczne, wentylacyjne oraz dostosowano drogi komunikacyjne.

Po remoncie mieszkańcy zamieszkają w 4 pokojach jednoosobowych, 41 pokojach dwuosobowych i 4 pokojach trzyosobowych. Do ich dyspozycji będzie także 5 pokoi dziennych wyposażonych w meble i niezbędny sprzęt AGD i RTV, 4 sale terapii wyposażone w urządzenia do prowadzenia rożnych form aktywności. Jedna z sal rehabilitacji wyposażona jest w profesjonalne urządzenia, w drugiej znajduje się sprzęt do kinezyterapii. Ponadto w budynku urządzono 2 gabinety doraźnej pomocy medycznej, 2 izolatki dla chorych zakaźnie oraz kaplicę. Łazienki i toalety dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano kuchnię, wyposażając ją w nowoczesne urządzenia.

Koszt odbudowy budynku Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty to niemal 14 mln zł.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments