15 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Krwi Pępowinowej. W Polsce wydarzeniu towarzyszy coroczna akcja społeczna organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych. W tegorocznej edycji bierze udział 11 szpitali, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, gdzie w dniach 2-3 listopada rodzące mamy będą mogły przekazać krew pępowinową na cele publiczne. Z donacji skorzystać będą mogły osoby potrzebujące z Polski i świata.

Dlaczego jest to ważne

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki o zdolnościach do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki organizmu, mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Mogą być wykorzystane do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień.

Jak wygląda pobranie

Ten szczególny rodzaj krwi można pobrać tylko podczas porodu. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i dziecka. Na świecie wykonano już ponad 45 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych.

– Krew pępowinową pobiera odpowiednio wyszkolony personel. Jest to nieskomplikowana, nieinwazyjna i bezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka procedura. Po narodzinach dziecka i urodzeniu łożyska dezynfekowany jest sznur pępowinowy i pobierana jest krew pozostała w pępowinie i łożysku. Materiał zostaje opisany i zabezpieczony do transportu do Banku Komórek Macierzystych – wyjaśnia Agnieszka Szczepanowska, położna oddziałowa Traktu Porodowego i Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej SPSK Nr 4 w Lublinie, osoba odpowiedzialna za kontakt z dawczyniami w szpitalu.

Dni Krwi Pępowinowej mają na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych na cele publicznie, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

– Każda pacjentka, która zgłosi się do szpitala do porodu 2 i 3 listopada i u której nie występują przeciwskazania do pobrania krwi pępowinowej zostanie poinformowana o możliwości oddania jej na cele publiczne. Pozyskanie odbywa się za zgodą mamy – tłumaczy Agnieszka Szczepanowska.

Rodzice decydujący się na ten piękny gest muszą wiedzieć, że przekazanie krwi na cele publiczne oznacza zrzeczenie się do niej praw – jej dysponentem staje się Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne Do Spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Z donacji będą mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i ze świata.

– Działania te prowadzimy od ponad 10 lat. Do tej pory zgromadziliśmy ponad 4 tysiące jednostek bardzo dobrej jakości krwi pępowinowej, z których kilka zostało wydanych do leczenia – mówi dr Tomasz Baran, wiceprezes zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Źródło: SPSK nr 4 w Lublinie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda-Lena
Magda-Lena
1 rok temu

Ja kilka lat temu to zrobiłam 🙂 Oddałam krew pępowinową podczas porodu na cele publiczne dla innych maluszków i czuję się bardzo dumna z tego powodu 🙂 Dobrze, że to nagłaśniacie, bo być może inne mamy się zdecydują i wtedy większe szanse pomocy dla innych dzieci w razie choroby.