Odpady bio to stosunkowo nowy rodzaj śmieci, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas codziennej segregacji. W naszych domach możemy podzielić je na dwa rodzaje: bioodpady zielone, oraz bioodpady kuchenne. Niewielu z nas wie jak bardzo ważne jest by tego rodzaju śmieci zostały poddane odpowiedniej, skomplikowanej utylizacji. Gdy trafią na wysypisko, może to mieć bardzo negatywne skutki dla naszego środowiska.

Bioodpady to selektywnie zbierane odpady pochodzenia roślinnego, ulegające biodegradacji, czyli rozkładowi tlenowemu i beztlenowemu z udziałem mikroorganizmów. Wśród bioodpadów możemy wyróżnić dwie główne frakcje – odpady zielone, czyli odpady pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych (liście, trawa, gałęzie) oraz odpady kuchenne.

Bioodpady kuchenne to odpady resztkowe pochodzenia roślinnego, pochodzące wyłącznie z warzyw, owoców i ich przetworów oraz odpady z roślin domowych w szczególności kwiaty cięte, kwiaty doniczkowe, zioła, liście.

Jak są utylizowane odpady BIO

Selektywnie zbierane trawa, liście i drobne gałązki kierowane są do procesu kompostowania, czego efektem końcowym jest wytworzenie nawozu lub środka poprawiającego jakość gleby. – W przypadku odpadów kuchennych ulegających biodegradacji, ze względu na możliwość obecności reszek pochodzenia zwierzęcego optymalnym rozwiązaniem jest kierowanie ich do biogazowni, gdzie na bazie uzyskanego metanu, możliwe jest wytworzenie energii elektrycznej i cieplnej – wyjaśnia Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która przykłada ogromną wagę do edukacji ekologicznej.

Dlaczego powinniśmy segregować

Zbieranie odpadów do kolejnego pojemnika może wydawać się uciążliwe, jednak powinniśmy sobie zdawać sprawę jak ważne jest to dla naszego środowiska. Odpady bio, które trafią na wysypisko śmieci mogą przyczyniać się do powiększania się efektu cieplarnianego.

– Obecnie zakazane jest składowanie selektywnie zbieranych bioodpadów. Ich rozkład czyni z wysypisk źródła emisji metanu i dwutlenku węgla. Nie zdajemy sobie sprawy, iż emisję metanu, pochodzącego z rozkładu bioodpadów obserwuje się nawet do 30 lat po zakończeniu składowania odpadów – zauważa dyrektor Przystupa.

Ocenia się, że metan pochodzący ze składowisk odpadów stanowi 3-4 proc. rocznej emisji gazów cieplarnianych. Jest on przy tym substancją, która pochłania promieniowanie podczerwone 60 razy bardziej niż dwutlenek węgla, powszechnie uważany za przyczynę efektu cieplarnianego.

Nie popełniaj tych błędów

Do bioodpadów kuchennych nie powinniśmy wrzucać odpadów kuchennych pochodzenia zwierzęcego: kości zwierząt, olejów, odchodów zwierząt, popiołu i innych odpadów komunalnych.

Razem z bioodpadami zielonymi (przeznaczonymi do kompostowania) nie zbierajmy dużych gałęzi i konarów drzew, oraz karp i korzeni. Tego rodzaju odpady należy traktować jako odpady wielkogabarytowe.

Zarówno do bioodpadów zielonych, jak i bioodpadów kuchennych nie wrzucajmy ziemi.

Odpady bio – co do nich zaliczamy

– odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)

– gałązki drzew i krzewów

– skoszoną trawę, liście, kwiaty

– trociny i korę drzew

– niezaimpregnowane drewno

– resztki jedzenia

Nie należy wrzucać:

– kości zwierząt

– oleju jadalnego

– odchodów zwierząt

– popiołu z węgla kamiennego

– leków

– drewna impregnowanego

– płyt wiórowych i pilśniowych MDF

– ziemi i kamieni

– innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

Tekst powstał we współpracy ze spółką KOM-EKO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments