Pracownicy, którzy wykonują swoje działania przed komputerem mogą ubiegać się o całkowitą lub częściową refundację zakupu okularów korekcyjnych przez swojego pracodawcę. Muszą oni jednak spełnić kilka istotnych warunków, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania.

Kiedy możliwe jest dofinansowanie okularów korekcyjnych

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, aby móc uzyskać dofinansowanie okularów korekcyjnych jest konieczność posiadania orzeczenia od lekarza okulisty, w którym będzie jednoznacznie napisane, że pracownik ma obowiązek nosić je cały czas, a w szczególności podczas wykonywania pracy. Co ważne, orzeczenie te powinno być wydane podczas badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych.

Okulary korekcyjne powinny być stosowane w ramach zleconych prac przed monitorem komputera. Istnieją jednak dodatkowe zapisy warunkujące samą pracę przed komputerem. Według nich, jej czas nie może być krótszy niż połowa zmiany, czyli cztery godziny. W świetle prawa oznacza to, że pracownik może starać się o dofinansowanie jedynie w przypadku, gdy wykonuje swój zawód ponad cztery godziny dziennie, w ciągu tygodnia roboczego.

Jaką kwotę można uzyskać?

Pracownik, który posiada stosowne orzeczenie oraz pracuje w minimalnym wymaganym wymiarze czasu pracy przed monitorem, ma pełne prawo ubiegania się o dofinansowanie. Mało tego! Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby pokryć koszty związane z zakupem okularów korekcyjnych. Co ważne, obowiązek ten nie dotyczy jednak zakupu soczewek korekcyjnych, które w głównej mierze decydują o wysokości ceny okularów, jednakże istnieje możliwość uzyskania kwoty częściowej lub całościowej od pracodawcy.

Głównym czynnikiem jest to jaką kwotę pracownik ma zamiar wydać na oprawki okularów. Bardzo często wiele firm w swoim regulaminie ujmuje także kwestie dofinansowania, tak więc również w tym przypadku należy się z nim zapoznać, aby rozwiać wszystkie ewentualne niejasności. Podsumowując, kwota dofinansowania nie jest nigdzie odgórnie narzucona i zależy od kilku istotnych czynników.

Dofinansowanie okularów korekcyjnych – jak często jest możliwe?

Częstotliwość wymiany okularów korekcyjnych przez pracowników często jest także uwzględniana w wewnętrznych regulacjach firmy. Istnieje jednak możliwość otrzymania dofinansowania przed wyznaczonym terminem, gdy tylko pracownik uzna, że jego wzrok się pogorszył. W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest skierować go na badania profilaktyczne potwierdzające wzrost wady wzroku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments