Ananas znany jest z tego, że wspomaga trawienie i działa w przypadku niestrawności. To jednak nie jedyna korzyść z jego spożywania, bowiem działa także przeciwzapalnie, moczopędnie, wspomaga układ krwionośny, pomaga we wchłanianiu wapnia. Poznajcie właściwości tego owocu.

Bromelaina

To składnik, któremu ananas zawdzięcza swoje właściwości odchudzające. Bromelaina przyśpiesza przemianę materii. Ma także właściwości oczyszczające – poprawia mikrokrążenie i wspomaga usuwanie nadmiaru płynów z organizmu. Ale bromelaina wykazuje również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywana w medycynie sportowej, w celu leczenia obrzęków pourazowych, głównie stanów zapalnych stawów. Doskonale sprawdza się również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów. Stosuje się ją także przy napadzie dny moczanowej, gdyż łagodzi ból i dodatkowo ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego, który jest przyczyną tego schorzenia.

Bromelaina łagodzi liczne infekcje układu oddechowego. Ze wstępnych badań naukowców wynika, że zmniejsza gęstość śluzu, dzięki czemu w przyszłości może okazać się skutecznym lekiem na astmę oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Witaminy i minerały w ananasie

Dzięki witaminom A, B i C ananas leczy przeziębienie, ułatwia gojenie się ran, chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych, wspomaga wzrok oraz przyspiesza przemianę materii. Ananas jest źródłem manganu, żelaza i miedzi – pierwiastków, które odpowiadają za kondycję kości. Mangan ułatwia przyswajanie wapnia przez organizm oraz jego wchłanianie się w tkankę kostną. Z kolei żelazo zapobiega łamliwości kości, a miedź odgrywa ważną rolę w tworzeniu kolagenu – białka wchodzącego w ich skład. Dlatego ananas, chroniąc kości, pomaga również zapobiegać osteoporozie. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C ananas wspomaga układ odpornościowy organizmu i broni komórki ciała przed wolnymi rodnikami.

Więcej o właściwościach ananasa przeczytacie w Poradniku Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments