Na schodach prowadzących do Muzeum Narodowego w Lublinie oraz na rogu ul. Staszica z ul. Zieloną widać już pierwsze instalacje artystów, które powstają w ramach tegorocznej edycji Open City. Wernisaż festiwalu „Otwarte Miasto 2022” zaplanowany został na piątek (1 października) na godz. 16:00.
Pierwszą pracą, którą możemy zobaczyć jest obraz powstający na schodach zamkowych. Przygotowuje go Leon Tarasewicz, artysta o białoruskich korzeniach.
– Nie możemy mówić, że jest to instalacja, bo to po prostu malarstwo na schodach. Na razie kładziemy pierwszą warstwę farby, ale będą też inne kolory. Na górze będzie przeważała czerwień, a na dole biel. Jest to obraz praktycznie bez żadnego symbolu. Jest on po prostu nawiązaniem do historycznej roli, jaką odgrywał Zamek Lubelski przed wojną – mówi nam Leon Tarasewicz, którego spotykamy podczas pracy na schodach zamkowych.
Schody są już malowane od zeszłego tygodnia. – Nie wiem, ile czasu zajmie docelowo stworzenie tych schodów. Pracujemy już tydzień, dzisiaj malujemy, jutro też będziemy i zobaczymy, kiedy to skończymy – dodaje artysta.
Drugą pracę możemy zobaczyć na elewacji budynku dawnego Pałacu Potockich, który znajduje się obok popularnego „Podwórka”, na rogu ul. Staszica i Zielonej. Jej twórcą jest artysta street-artowy i grafik – Mariusz Waras.
Mariusz Waras to artysta urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, a obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Street Artu. Jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu „m-city”, który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street artu.
Fot. Dominika Polonis