Od 1 do 17 grudnia będą w Polsce obowiązywać nowe obostrzenia, które są związane z nowym wariantem koronawirusa. Omikron, bo taka jego nazwa, według specjalistów jest nawet o 30 razy bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje.

– Możemy powiedzieć, że jesteśmy w apogeum czwartej fali. Mamy nadzieję, że liczba nowych zakażeń będzie spadać – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jak zaznacza, nowy wariant koronawirusa zmienił całkowicie podejście rządu do walki z pandemią.

– Musimy docenić wagę tego zjawiska i ryzyka, jakim jest pojawienie się nowej mutacji – podkreśla Niedzielski.

– Sytuacja, z którą mamy do czynienia od kilku dni jest sytuacją alertową. WHO i Europejskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazało, że pojawianie się nowych wariantów jest bardzo poważne – podkreśla Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. – Omikron zawiera 30 nowych mutacji, przez co hipotetycznie może być on odporny na przeciwciała po chorobie, jak i po szczepieniach. Dotychczas tych mutacji było kilka. Ewentualna dominacja tego wariantu nastąpi w ciągu kilku miesięcy – dodaje.

Zakaz lotów

Od 1 grudnia rząd uszczelnia granice i wprowadza zakaz lotów do siedmiu krajów: Namibia, Lesoto, Botswana, Mozambik, Eswatini, Zimbabwe i RPA.

Osoby, które będą wracały z tych krajów będą objęte kwarantanną przez 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny poprzez wykonanie testu.

Zmieniają się również zasady dla osób podróżujących do krajów non-Schengen – osoby podróżujące do tych krajów po powrocie mają 14 dni kwarantanny. Od 8 dnia po wykonaniu testu PCR może być zwolnienie z kwarantanny (osoby zaszczepione lub po teście nie są objęte kwarantanną).

Obostrzenia krajowe

  • 50 proc. obłożenia we wszystkich obiektach, w których limit osób wynosił 75%. Dotyczy to między innymi: gastronomii, kultury, koncertów, domy kultury, kościołów, basenów, aquaparków, lodowisk itp.) W limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione.
  • Maksymalnie 100 osób – zgromadzenia i uroczystości: wesela, komunie, dyskoteki itp., na których obecnie limit wynosił 150 osób, będzie zmieniony do 100 osób
  • Wydarzenia sportowe: poza obiektami sportowymi: obecnie limit wynosił 500 osób, od 1 grudnia: 250 osób
  • 1 osoba na 15 mkw. – siłownie, kluby fitness, hazard, kongresy, konferencje, muzea, galerie sztuki: limit osób 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments