Z pierwszym kalendarzowym dniem wiosny w ruch idą rowery. Także te stacjonujące przy ulicach, czyli należące do programu Lubelski Rower Miejski. Oficjalne otwarcie sezonu zainicjowali w czwartek (21 marca) członkowie lubelskiego Porozumienia Rowerowego, którzy nie tylko podsumowali ubiegły rok programu, ale też sprawdzili stan świeżo dowiezionych na plac Wolności jednośladów.

Członkowie Porozumienia Rowerowego otworzyli szósty sezon programu Lubelski Rower Miejski, który od początku istnienia cieszy się w naszym mieście dużym zainteresowaniem. W tej chwili na terenie Lublina i sąsiadującego z nami Świdnika działa 97 stacji wypożyczeń, a skorzystać można z 951 rowerów wyposażonych w koszyki na podręczne rzeczy.

– To jeden z niewielu systemów w Polsce, który łączy w swoim obrębie dwa miasta – mówi Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego.

Przez ostatnie pięć sezonów rower miejski wypożyczany był przez lublinian ponad 2 miliony razy, z czego 745 tysięcy razy w roku ubiegłym. W 2018 roku 109 rowerów zostało sprawdzonych przez członków Porozumienia Rowerowego i okazało się, że 12 proc. z nich było uszkodzonych bądź posiadało niewielkie usterki. Stąd pomysł na audyt.

– Rowery posiadające usterki bardzo często nie spełniają przepisów ruchu drogowego i stanowią zagrożenie dla osoby kierującej uszkodzonym jednośladem. Jako Porozumienie Rowerowe postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie dokładniej i przeprowadziliśmy kontrolę ponad setki pojazdów. 1/3 z nich nie nadawała się do użytku – podsumowuje miniony rok Michał Wolny.

– Z systemu wypożyczeni korzystam dość często, szczególnie w drodze na dworzec PKP, gdzie nie ma możliwości zostawienia swojego sprzętu. Zdarzyło mi się raz, że spadł łańcuch, ale wiele osób skarży się też na problemy związane z kierownicami. Dlatego tak ważna jest kontrola Lubelskiego Roweru Miejskiego – podsumowuje Magdalena Łuczyn z Porozumienia Rowerowego.

Dzięki staraniom członków Porozumienia Rowerowego i wygranemu projektowi Lublin Przyjazny Rowerzystom jeszcze w tym półroczu system Lubelskiego Roweru Miejskiego ma zostać wzbogacony o 10 stacji samonaprawy rowerów, z których 8 stanie przy wybranych stacjach wypożyczeń, pozostałe dwie natomiast przy ulicy Krochmalnej oraz w parku Jana Pawła II.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments