Radio na baterie, gwizdek, maski oddechowe, czy kombinerki – między innymi takie rzeczy powinny znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym. Dokładny spis przedmiotów opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poradniku pt. “Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.

“Aby oszczędzić czas i mieć pewność, że zabierzesz wszystko co potrzebne, warto odpowiednio wcześnie zadbać o przygotowanie zestawu ewakuacyjnego, który pomoże Ci w pierwszych dniach poza domem. Ważne! Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak” – czytamy w poradniku.

W plecaku powinno znaleźć się między innymi radio na baterie, baterie, latarka, kurtka przeciwdeszczowa, komplet sztućców, a także śpiwór, worki na śmieci, ubranie na zmianę, zapalniczka i maski ochronne.

Nie można zapomnieć również o dokumentach. Powinno się mieć ze sobą dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, dowód ubezpieczenia, podstawowe informacje medyczne, akty urodzenia, ślubu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach. Należy również zrobić skan tych dokumentów i mieć je ze sobą w wersji cyfrowej, np. na pendrive.

Do plecaka warto też zapakować kombinerki, mydło, płyny do dezynfekcji, narzędzia wielofunkcyjne, mapę z lokalnymi drogami, kompas, GPS. Dodatkowo warto mieć w nim m.in. nóż, ołówek, notes, otwieracz do puszek, butelkę z filtrem, gumy, sznurki, opaskę uciskową, a także gotówkę w małych nominałach, za którą będzie można kupić benzynę i jedzenie.

Co jeszcze w znajdziemy poradniku RCB? 

W poradniku znajdziemy jeszcze między innymi porady, jak zachować się w razie ataku bronią jądrową, co zrobić podczas wybuchu, jak się zachować podczas częściowego zajęcia terenu terytorium kraju, a także co zrobić, gdy słyszy się strzały.

O tym wszystkim przeczytacie tutaj 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments