Na placu Teatralnym w Lublinie może stanąć pierwsza w Lublinie palma. Drzewo ma zostać posadzone bliżej Al. Racławickich, obok baru z palmami, który jest obecnie stawiany. Inicjatorzy projektu zbierają na podpisy popierające postawienie palmy, ale miasto nic o tym nie wiem.

– Sam pomysł na nieoczywiste miejsce spotkań narodził się już wiele lat temu. Wiele miast ma swoje kultowe miejsca, które przyciągają turystów, jak i mieszkańców. W Lublinie zazwyczaj gromadzimy się na Starym Mieście czy Krakowskim Przedmieściu, a warto zainteresować zwiedzających też innymi miejscami i częściami Lublina – informują nas pomysłodawcy projektu, kiedy za pośrednictwem Facebooka pytamy ich o szczegóły. Jak zaznaczają na razie chcą pozostać anonimowi.

Dlaczego chcą postawić palmę akurat na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie? – Uważamy, że palma byłaby ciekawym urozmaiceniem miejskiej przestrzeni, atrakcją turystyczną, a także nowym miejscem spotkań. Byłby to też smaczek, który dodaje uroku Lublinowi. Współcześnie palma to symbol wolności i niezależności, więc jesteśmy pewni, że na długo zapadnie w pamięć wszystkim, którzy ją zobaczą i nierozłącznie będzie się kojarzyła z Lublinem – podkreślają pomysłodawcy.

Jednak, aby palma mogła stanąć na placu Teatralnym potrzebna jest zgoda miasta. – Każda tego typu inicjatywa wymaga, by organizator uzyskał zgodę właściciela terenu i odpowiednie pozwolenia z zakresu np. ochrony konserwatorskiej czy prawa budowlanego. Aktualnie wniosek o udostępnienie terenu na taki cel nie nie wpłynął – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego UM Lublin.

Co na to mieszkańcy?

Jak informuje zespół Palma dla Lublina zainteresowanie inicjatywą jest ogromne. – Obecnie to jedynie pomysł, ale przy poparciu projektów przez mieszkańców mamy szansę na pierwszą palmę w Lublinie. Przez pewien czas wolimy pozostać anonimowi, ale niedługo ujawnimy więcej szczegółów dotyczących posadowienia palmy i jej wielkości – dodają.

Od kilku tygodni zespół Palma dla Lublina prowadzi internetową zbiórkę podpisów popierających projekt. Obecnie już blisko 20 tys. osób wyraziło poparcie dla tej inicjatywy.

Wizualizacje: Palma Lublin/Facebook

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments