Aplikacja Turystyczny Lublin powraca w nowej odsłonie. Niezbędnik turysty, zawierający najważniejsze informacje o atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, noclegach i gastronomii, wzbogacono o moduł rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć budynki kiedyś charakterystyczne dla krajobrazu miasta, a dziś już nieistniejące – kościół farny i wieżę ciśnień.

– Nowa aplikacja Turystyczny Lublin to nie tylko garść praktycznych informacji, ale także odmienne spojrzenie na zwiedzanie Lublina. Odkrywanie miejsc, które nie istnieją intryguje i skłania do sięgania w głąb dziejów naszego miasta. Technologia rozszerzonej rzeczywistości pozwala na przywrócenie do życia obiektów dawnego krajobrazu Lublina, których dziś nie ma już w przestrzeni miasta. To kolejny krok w stronę wdrażania unikatowych rozwiązań w lubelskiej turystyce – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Aplikacja Turystyczny Lublin od kilku lat stanowi podręczny i czytelny niezbędnik turysty. Jej nowa, zupełnie odświeżona wersja w dalszym ciągu zachowuje charakter informacyjny. Turysta dowie się gdzie zjeść, gdzie nocować, a także jakie atrakcje zobaczyć w Lublinie i najbliższej okolicy. Każde z zebranych w rozbudowanej bazie miejsc posiada opis, materiał zdjęciowy oraz przyporządkowaną dokładną lokalizację na mapie.

Użytkownicy mogą także sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje o wydarzeniach, jakie odbywają się w mieście. Nowością w aplikacji jest moduł AR (technologia rozszerzonej rzeczywistości). Obiekty poddane wirtualnej rekonstrukcji to kościół farny pw. św. Michała Archanioła zlokalizowany niegdyś przy ul. Grodzkiej, dziś plac Po Farze oraz wieża ciśnień z placu Wolności, kiedyś placu Bernardyńskiego.

Oba odtworzone budynki były niezwykle istotne dla dawnego Lublina. Kościół farny przez pięć wieków był najważniejszą świątynią katolicką w mieście. Pełnił funkcję kolegiaty, wokół której powstała plebania, szpital, szkoła, a także pomieszczenia na cele społeczne i kulturalne. Dzisiaj śladem kościoła są odtworzone fundamenty. Dzięki aplikacji Turystyczny Lublin użytkownik może obserwować bryłę Fary w jej pięciu odsłonach, od XII do XIX wieku, a także zwiedzać obiekt od środka.

Z kolei wieża ciśnień z końca XIX wieku przez 50 lat zaopatrywała Lublin w wodę pitną i była ważnym punktem orientacyjnym w mieście. Jej bryłę stylizowaną na basztę zdobiły neogotyckie elementy. Zbudowano ją z cegły maszynowej, a na samym szczycie umieszczono zbiornik o pojemności 150 m3. Stanowiła element miejskiego systemu wodociągowego, którego architektem, a potem zarządcą był Adolf Weisblat. Dzisiaj na placu Wolności można zobaczyć zarys wieży ciśnień stworzony z kostki brukowej, a tuż obok fontannę z jej miniaturą z brązu. Dzięki nowej funkcjonalności aplikacji turyści i mieszkańcy będą mogli także obejrzeć bryłę wieży w rzeczywistym rozmiarze.

Aplikacja Turystyczny Lublin działa w systemie iOS i Android. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach internetowych.

Źródło: Urząd Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments