Lubelskie parafie szykują się na pierwsze komunie. Mimo epidemii koronawirusa i panujących obostrzeń pierwsze uroczystości odbędą się w długi majowy weekend. Sprawdziliśmy, jak będą wyglądać i na jakich zasadach się odbędą w wybranych lubelskich parafiach.

W 2020 roku pierwsze komunie odbywały się we wrześniu, październiku i listopadzie. Powodem były obowiązujące w maju ubiegłego roku limity w kościołach. W tym roku lubelskie parafie zdecydowały się jednak na organizację uroczystości w maju.

Terminy komunii świętych pozostają bez zmian między innymi w parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie. W opublikowanym na stronie parafii komunikacie czytamy jednak, że termin może ulec zmianie nawet w ostatniej chwili jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju się pogorszy. W tym kościele jednak proboszcz zadecydował, że w kościele podczas komunii przebywać będą jedynie dzieci, ich rodziny będą w tym czasie przed świątynią. Zawieszony zostaje również tzw. biały tydzień, ale jeżeli pozwolą na to obostrzenia to dzieci pierwszokomunijne wezmą udział w procesji z okazji Bożego Ciała na specjalnie przygotowanej dla nich mszy świętej. Terminy spowiedzi pozostają bez zmian. Komunie odbędą się w maju, ale parafia oferuje również taką możliwość w czerwcu.

W terminie majowym komunie odbędą się również w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Jako pierwsi przystąpią do niej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie i ich uroczystość odbędzie się 9 maja o godzinie 10. Tego samego dnia o godzinie 11:30 do sakramentu przystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie. Dwa tygodnie później, bo w niedzielę (23 maja) swoją I Komunię Świętą będą przyjmować dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie. Ich uroczystości odbędą się o godzinie 10 i 11:30.

Od 2 maja pierwsze komunie będą odbywać się w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie (Poczekajka). W niedzielę (2 maja) o godzinie 11:30 przystąpi do niej grupa mieszana z parafii, a o godzinie 14:15 przystąpią do niej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57 w Lublinie. W niedzielę (9 maja) o godzinie 11:30 i 13:00 do sakramentu przystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38. W niedzielę (16 maja) swoją uroczystość będą miały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego, a w niedzielę (23 maja) odbędzie się komunia rocznicowa.

W parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie komunie również odbywają się bez zmian. Pierwsze uroczystości odbędą się 3 maja o godz. 12:00. Tego samego dnia I Komunia Święta odbędzie się w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Lublinie. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments