Piknik integracyjny studentów UMCS

0
590
fot. Ewelina Krzykała

Pod hasłem „Idem na grilla z Alter Idem” odbyły się 16 maja obchody ósmej rocznicy istnienia Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UMCS. Przy pomniku patronki uniwersytetu, pomimo deszczowej pogody, zebrała się spora grupa studentów.

Piknik integracyjny organizowany przez Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UMCS jest wydarzeniem cyklicznym, które od sześciu lat odbywa się na placu Marii Curie-Skłodowskiej.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest integracja studentów zdrowych z niepełnosprawnymi, na co dzień borykającymi się z wieloma ograniczeniami.

– Chcemy, aby zdrowi uczestnicy studiów zapoznali się z problemami, z którymi każdego dnia mierzą się niepełnosprawni. Wszyscy obecni na pikniku mają szansę „wcielić się” w osobę z jakąś dysfunkcją. Można spróbować swoich sił w jeździe na wózku, zobaczyć w jaki sposób osoby niewidome robią sobie herbatę czy spróbować coś zamigać – mówi Katarzyna Filipowska, prezes zrzeszenia. Rokrocznie pod namiotami oznakowanymi logo UMCS swoje stoiska mają organizacje i fundacje wspierające niepełnosprawnych, które przygotowują gry i zabawy ubarwiające wydarzenie.

Jedną z nich jest skupiający animatorów kultury „Projektor – wolontariat studencki”, na stałe związany z piknikiem. – To właśnie u nas wszyscy chętni mogli zrobić zwierzaka z balonów i dowiedzieć się, jakie możliwości czekają na studentów w „Projektorze”. Aby rozpromienić pochmurny dzień, nasi wolontariusze przygotowali pokaz ogromnych baniek mydlanych – mówi ambasadorka programu „Projektor”, Andżelika Stasiak.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyły koncerty lubelskich grup muzycznych. Na scenie pojawił się Sweed oraz Marcin Kruk & Karol Zieliński. Organizatorzy pikniku tradycyjnie postarali się także o dobre jedzenie – grillowane kiełbaski i warzywa, które znikały w okamgnieniu. Tylko pogoda nie dopisała.

– Mimo, że aura nam nie sprzyjała i padał deszcz, poradziliśmy sobie ze wszystkim – podsumowuje Katarzyna Filipowska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments