Obchody jubileuszu 70-lecia Politechniki Lubelskiej rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku inauguracją roku akademickiego 2022/2023, jednak teraz wiosną nastąpi ich punkt kulminacyjny. Uczelnia przygotowała wiele wydarzeń o charakterze naukowym, artystycznym, sportowym. Część z nich już się odbyła, jak chociażby zasadzenie dębu 70-lecia PL czy Juwenalia.

10 maja od godz. 10.00 na Wydziale Budownictwa i Architektury będzie można spotkać przedstawicieli 30 kół naukowych. W ramach V Interdyscyplinarnego Forum Kół Naukowych studenci podsumują ostatni rok swojej działalności w kołach oraz opowiedzą o projektach, które przygotowywali w ramach swojej działalności.

12-13 maja Politechnika Lubelska będzie gospodarzem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Blisko 40 rektorów spotka się w hotelu Lublinianka, aby rozmawiać o aktualnych problemach dotyczących szkół wyższych technicznych.

Kulminacją obchodów będzie Gala Jubileuszowa 13 maja o godz. 18.00 w Centrum Spotkania Kultur, podczas której będzie miała miejsce premiera utworu “Hello, World”, specjalnie skomponowanego na 70. urodziny Politechniki Lubelskiej.

“Hello, World” to widowisko multimedialne, które powstało w ścisłej współpracy kompozytora i wykonawców z naukowcami Politechniki Lubelskiej. Tytuł to nawiązanie do nazwy najbardziej prymitywnego programu komputerowego na świecie, którego jedynym zadaniem było wyświetlanie tego napisu.

19 maja uczelnia nada tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej profesorowi Marianowi Kwietniewskiemu z Politechniki Warszawskiej. W latach 2003-2009 prof. Kwietniewski był zatrudniony w Politechnice Lubelskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na tworzonym wówczas Wydziale Inżynierii Środowiska. Jest uznanym autorytetem naukowym w obszarze zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w dyscyplinie inżynieria środowiska. Podczas uroczystości odbędzie się promocja doktorów habilitowanych i doktorów.

23 czerwca Uczelnię odwiedzą jej absolwenci. Jubileuszowy Zjazd Absolwentów to okazja do spotkań po latach w gronie kolegów i koleżanek z okresu studiów oraz rozmów z wykładowcami, a także możliwość zobaczenia jak Politechnika Lubelska zmieniła się przez te lata. Wieczorem absolwenci razem z pracownikami i studentami wezmą udział w pikniku na terenach zielonych Uczelni. 

Również 23 czerwca w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL zostanie otwarta wystawa pt. Historia i Technika. Trzy galerie. Będzie ją można zwiedzać przez cały rok. Na wystawie znajdzie się blisko 300 różnego rodzaju eksponatów ze zbiorów Muzeum PL.

W maju i czerwcu Studium Wychowania Fizycznego i Sportu organizuje imprezy sportowe: bieg dla studentów i pracowników o puchar Rektora PL, zawody wyciskania sztangi leżąc, turnieje: siatkówki plażowej, piłki nożnej, tenisa stołowego, badmintona, międzyuczelniany turniej w piłkę nożną. Odbędzie się także akcja „Sportowcy dawcami krwi”.

Uroczystości zakończą się we wrześniu uroczystym posiedzeniem Senatu, na którym nadany zostanie tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej byłym rektorom Uczelni: profesorowi. Józefowi Kuczmaszewskiemu oraz profesorowi Markowi Opielakowi. 

Fot. Archiwum Politechnika Lubelska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments