Poznaj Lublin z Przewodnikiem. Atrakcje dla mieszkańców i turystów

0
346

Od początku czerwca do końca września trwa akcja „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, w ramach której przewodnicy miejscy zrzeszeni w Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin zapraszają turystów i mieszkańców Lublina na wspólne zwiedzanie miasta. Oprócz nowych przewodników, którzy dołączyli do programu, nowości nie brakuje także w harmonogramie – w ofercie pojawiły się m.in. spacery dla tłumaczone na Polski Język Migowy.

„Poznaj Lublin z Przewodnikiem” to cykl spacerów zapoczątkowany w lutym bieżącego roku. W ofercie przygotowanej przez LOT Metropolia Lublin znalazły się wówczas spacery ogólne i tematyczne dedykowane różnym grupom wiekowym, prowadzone w języku polskim i angielskim. Latem spacery te będą odbywają się ze zwiększoną częstotliwością. Poza możliwością zwiedzania Lublina w weekendy, w lipcu i sierpniu warto wybrać się na popołudniowe, czwartkowe spacery o godzinie 17:00.

– Widzimy rosnące zainteresowanie wycieczkami z przewodnikiem zarówno wśród osób odwiedzających Lublin, jak i mieszkańców, którzy chcą dowiedzieć się o mieście czegoś więcej. Pokazały to pierwsze cztery miesiące programu Poznaj Lublin z Przewodnikiem – mówi Krzysztof Raganowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin. – Dlatego wspólnie z przewodnikami miejskimi przygotowaliśmy na lato bogaty harmonogram, w którym każdy turysta i mieszkaniec może znaleźć spacer o interesującej go tematyce. Są w nim wycieczki w czasie najważniejszych lubelskich festiwali, a także podczas nadchodzących długich weekendów – dodaje.

W harmonogramie na miesiące letnie nie brakuje wycieczek szlakiem najpopularniejszych zabytków i legend, a także spacerów tematycznych. – Turyści coraz częściej szukają spacerów, podczas których mogą nie tyko poznać znane zabytki, ale i posłuchać historii, np. o tym, kim byli dawni mieszkańcy Lublina czy jak setki lat temu wyglądało prowadzenie biznesu w mieście – mówi Joanna Kozak-Palak, przewodniczka miejska biorąca udział w programie.

W ofercie dostępne są także spacery w języku angielskim, przygotowane szczególnie z myślą o turystach zagranicznych odwiedzających Lublin oraz mieszkańcach i studentach obcokrajowcach, których z roku na rok jest w mieście coraz więcej.

Zaletą programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” jest jego kompleksowość. W jednym miejscu zgromadzona jest oferta kilku przewodników miejskich, tematy tras, dokładne terminy, miejsca spotkania i ceny biletów. Pozostaje jedynie wybór trasy, daty spaceru, a następnie szybki i łatwy zakup biletu w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 lub za pośrednictwem portalu evenea.pl.

Spacery

“Tajemnice lubelskiego Zamku”

Nigdy chyba tak wielu nie wiedziało tak mało na temat niezwykłego, zachowanego do dziś tylko fragmentarycznie obiektu, jakim był Zamek Królewski w Lublinie. Niegdyś dumna rezydencja władców, usytuowana pomiędzy stolicą Polski – Krakowem i stolicą Litwy – Wilnem. Dziś tajemnicze miejsce, które odkrywamy spacerując zarówno na wzgórzu zamkowych, jak i w jego okolicy.

“Lublin między wojnami – z kronik Policji Państwowej”

Przeszłość to nie tylko reprezentacyjne ulice, eleganckie stroje i wykwintne lokale. Przeszłość to także zapomniane zaułki, błotniste ulice, zapuszczone podwórka i ludzie, którzy tam żyli. Robotnicy, służące, uczniowie i przestępcy. Ci wszyscy ludzie żyli w Lublinie, a nie pojawiają się na kartach historii. Warto ich poznać jako część historii Lublina, może nie ta najbardziej godna pochwały, ale prawdziwa.

“Legendarny Lublin”

“Legendarną podróż między dwoma wzgórzami urozmaicimy nie tylko miejskimi legendami, ale także historiami o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto. Barwne opowieści będą wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych.”

“Tajemnice jagiellońskiego Lublina”

Złoty wiek Lublina przypadł na okres rządów w Królestwie Polskim dynastii Jagiellonów. Niezwykłe bogactwo kulturowe, niepowtarzalne wydarzenia polityczne i gospodarcze z tych czasów, na trwałe zapisały się nie tylko w historii miasta, ale i w jego przestrzeni. Mieszkańcy i turyści spacerujący z przewodnikiem łatwo rozpoznają ich ślady i odkryją też niejedną tajemnicę.

“Tajemnice Unii Lubelskiej”

Czegoś takiego nie ma żadne inne miasto w Europie i na świecie. Są to tradycje Unii Lubelskiej, związane z utworzeniem w Lublinie wielonarodowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Patrząc jedynie z perspektywy podręczników historii można nawet nie podejrzewać jak niezwykłe historie, osoby i wydarzenia się za nią kryją. Tutaj ożywa ona na nowo poprzez opowieść przewodnicką.

“Lublin – miasto warte poznania”

To spacer po Lublinie, który pozwala nie tylko poznać historię miasta, ale i poczuć jego atmosferę. To spacer, który porusza wszystkie zmysły. Spojrzenie przewodnika, które ukazuje Lublin jako miasto warte poznania i doświadczania.

“Lublin na wesoło”

“Lublin na wesoło” czyli spacer z przewodnikiem po Starym Mieście z zabawnymi i ciekawymi historiami miejsc i zdarzeń. Na której ulicy król ugrzązł w błocie? Kiedy zapieje kogut na Wieży Trynitarskiej? Gdzie dawniej mieszkańcy wylewali nieczystości? Te i wiele innych zabawnych ciekawostek poznacie w czasie tego wesołego spaceru

“Przypadki lubelskie”, czyli historie o mieście i ludziach

Poznawanie historii miasta i ludzi związanych z nim to czysta przyjemność. Nabiera ona jeszcze większego znaczenia, kiedy spacerujemy z przewodnikiem z zamiłowania. “Przypadki lubelskie” to wydarzenia, osoby, historie i opowieści z 700 letniej historii miasta, które nie dość że intrygują swoją treścią to pozwalają odkryć Miasto Inspiracji.

“Lubelskie opowieści”

Na wszystkich niezależnie od wieku czeka moc atrakcji, które Lublin serwuje, gdy się po nim spaceruje. A to za sprawą ciekawych historii opowiadanych z pasją w bardzo przystępny sposób.

„Lublin – miasto na wzgórzach”

Legendarną podróż między dwoma wzgórzami urozmaicimy nie tylko miejskimi legendami, ale także historiami o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto. Barwne opowieści będą wynikiem przeplatających się wątków dotyczących postaci dawnych jak i współczesnych.

„Ciekawostki, tajemnice i zagadki Koziego Grodu”

Zero monotonnych historii pełnych dat, nazwisk i detali architektonicznych. Zamiast tego barwne opowieści o lubelskich zabytkach oraz mnóstwo ciekawostek, tajemnic i zagadek. W jaki sposób mieszkańcy Lublina uratowali “Bitwę pod Grunwaldem”? Czy lubelski zamek na pewno był zamkiem? Jakie skarby kryje klasztor oo. Dominikanów? To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznacie podczas spaceru.

„Chodź opowiem Ci Lublin”

Na tym spacerze dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o Lublinie. Oprócz najciekawszych jego historii i najważniejszych zabytków poznamy całkiem sporo rzeczy nieoczywistych. Czy lubelaki to cebulaki? Dlaczego nie należy umawiać się na spotkanie pod Ratuszem? Co najlepiej pasuje do kaszy gryczanej oraz jaką zupę panie domu gotują zwykle po świętach? Na te i inne pytania odpowie nam Joanna Kozak-Palak.

„Jak na chleb zarabiano…”

Zapraszam na spacer podczas którego dowiedzą się Państwo w jaki sposób mieszkańcy Lublina zarabiali na życie. Nasza trasa będzie przebiegała przez Stare Miasto oraz kawałek Śródmieścia. Porozmawiamy o tym gdzie i w jakim okresie mieściły się lubelskie zakłady. Czy pracowano w domach czy jednak poza nimi. Prześledzimy historię lubelskich cechów oraz przebieg edukacji zawodowej. Opowiem też jak niektórzy mieszkańcy dorabiali na boku. Ustalimy czy Jarmarki były źródłem zarobku jedynie dla kupców i czy łatwo było założyć a następnie prowadzić interes w Kozim Grodzie.

„Koziołkowe opowieści (spacer dla rodzin)”

Spacer pełen legend, ciekawostek i zabaw dla małych i dużych, na który zabierze Was przewodniczka-animatorka oraz jej kolega – lubelski koziołek. Podczas spaceru koziołek-pacynka w barwny sposób opowie najciekawsze lubelskie legendy, w tym wyjaśni jak to się stało, że znalazł się w herbie miasta. Oprócz legend na spacerze pojawią się ciekawostki o Lublinie oraz zadania i zabawy – razem poszukamy debatujących czartów, zmierzymy najwęższą ulicę miasta, przejdziemy po linie niczym Sztukmistrz z Lublin… A to tylko część atrakcji!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments