Kogo nazywano Królem Chmielu? Gdzie chadzała cyganeria lubelska? Które podwórka widziały najbrutalniejsze zbrodnie? Na te i setki pytań o nieznaną historię Lublina odpowiedzą Przewodnicy Inspiracji.

Spośród 34 lubelskich przewodników zgłoszonych do konkursu wyłoniono 23 laureatów programu Przewodnik Inspiracji. „Najlepsi z najlepszych”, jak określił prezydent Lublina Krzysztof Żuk, musieli wykazać się zarówno ogromną wiedzą w zakresie historii Lublina, jak także pasją, zaangażowaniem oraz nietuzinkowym podejściem do tematu.

– Tylko pasja pozwala mówić o czymś w sposób niepowtarzalny – podkreślił zastępca prezydenta Krzysztof Komorski. Tytuł Przewodnika Inspiracji gwarantuje zwiedzającym nie tylko profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa kulturowego Lublina, ale przede wszystkim podróż przez zaskakujące nawet dla rodowitych lublinian ścieżki, szlaki nieopisane w informatorach turystycznych i historie nieopowiedziane w żadnym podręczniku.

– Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym, że Lublin tworzą niezwykli ludzie – pełni pasji, zaangażowania oraz poszukujący w historii i dziedzictwie Lublina opowieści, którymi warto się dzielić – podkreślał Krzysztof Żuk. – Zachęcam do udziału w spacerach z Przewodnikami Inspiracji i poznania Lublina przedstawionego w nieco inny, niezwykle ciekawy i inspirujący sposób. Tej przygody nie zastąpi żadna książka, album czy folder turystyczny o Lublinie – zapewnia prezydent.

Według obecnie obowiązującej ustawy po mieście oprowadzać może każdy, kto spełnia trzy podstawowe kryteria – wieku, wykształcenia i niekaralności. Projekt stanowi odpowiedź na deregulację zawodu przewodnika miejskiego. Konkurs obejmował trzy etapy (formularz, test wiedzy o mieście, rozmowa z komisją) i trwał łącznie cztery miesiące. Informacje dotyczące laureatów oraz tras przez nich zaproponowanych, a także godziny i przykładowe wyceny zwiedzania można znaleźć na nowo utworzonej stronie internetowej: przewodnik.lublin.eu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments