Centrum Kultury w Lublinie zawiesiło swoją działalność programową, jednak wciąż można skorzystać z działań kulturalnych, które instytucja udostępnia na swoim Facebooku. Wśród dostępnych propozycji znajduje się cykl transmisji live dla najmłodszych, których organizatorem jest lubelska inicjatywa Pracownia Sztuczka.

Codziennie na profilu facebookowym Centrum Kultury, jak i Pracowni Sztuczka transmitowane są ciekawe zajęcia, warsztaty oraz propozycje zabaw dla dzieci i ich rodziców. W wirtualnym świecie mali odbiorcy mają do wyboru aż 5 rodzajów materiałów edukacyjnych, dzięki którym uczą się poprzez zabawę.

„Nucimisie – sztuczki muzyczne”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 12 można uczestniczyć w rodzinnych aktywnościach i warsztatach prowadzonych przez muzykoterapeutkę Sylwię Lasok, której na żywo towarzyszą jej córki.

„Nucimisie” to zajęcia muzyczne z nauką gry na instrumentach np. na ukulele czy bębnach. Dzieci mogą jednak wydobyć dźwięki nawet ze zwykłych przedmiotów użytku codziennego jak łyżki, kubeczki, garnki czy chochelki. Posiłkując się nimi Sylwia i jej pociechy pokazują różne zabawy rytmiczne oraz ćwiczenia aparatu mowy.

Najbardziej wyczekiwanym punktem warsztatów online jest wykonanie wspólnej piosenki improwizowanej. Każda nich o czymś opowiada. Ich tematem są np. pory roku, przyroda
i relacje międzyludzkie. Transmisje zajęć potrwają do 8 maja.

„Pichcimisie – sztuczki kulinarne”

W soboty również o godzinie 12.00 na Facebooku Pracowni Sztuczka odbywają się tak zwane Sztuczki kulinarne, czyli zajęcia „Pichcimisie”. Rodzinna transmisja Beaty Wydry i jej syna nadawana jest bezpośrednio z ich kuchni. Podczas około półgodzinnej relacji live widzowie mogą zobaczyć jak zrobić np. deser czy przekąskę. Dostają też gotowe przepisy, których wykonanie pokazywane jest im krok po kroku w praktyce. Uczestnicząc w tych pokazach, można się przekonać, że gotowanie naprawdę może być dziecinnie proste. Do samodzielnego przyrządzania smakołyków warto bowiem zaprosić także swoje pociechy.

„Przydasie – sztuczki praktyczne”

Następny cykl zajęć odbywa się pod hasłem „Przydasie”. Warsztaty odbywają się w każdą sobotę o godzinie 16.00. Podczas zajęć, które prowadzi Jakub Warszawa, można zrobić dosłownie coś z niczego. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami uczą się więc jak dać „nowe życie” z pozoru zwykłym przedmiotom i zrobić z nich zabawki. Podczas dotychczasowych livów powstał już domek z pudełek kartonowych, samochodzik napędzany gumką recepturką i kastaniety. Ostatni termin transmisji to 9 maja.

„Przyrodasie – świat ptasich odgłosów”

Dla dużych oraz małych miłośników przyrody i zwierząt skrzydlatych w każdą niedzielę o godzinie 12.00 odbywa się transmisja prosto z domu i ogrodu Jakuba Orłowskiego. W sieci można znaleźć go pod pseudonimem Inspektor Bywak. To leśnik i lubelski przyrodnik, który pasjonuje się ornitologią.

Podczas cyklu transmisji Sztuczek przyrodniczych „Przyrodasie” prowadzący relację live opowiada widzom o wielu zjawiskach przyrodniczych oraz prezentuje gatunki ptaków i przedstawia odgłosy, jakie wydają. Istotą zajęć jest jednak nauka świadomego odczuwania natury, czyli jej animacja. Transmisje na żywo potrwają do 10 maja.

„Bawimisie – sztuczki sensoryczne”

Oprócz facebookowych transmisji, które udostępniane są na fanpage’u Pracowni Sztuczka, wprowadzono również ostatni element tego edukacyjnego cyklu. Mianowicie o godzinie 16.00 przez cały tydzień z wyjątkiem soboty i niedzieli na Facebooku można znaleźć propozycje kreatywnych zadań przeznaczonych do wykonania w domu. To projekt „Bawimisie”, czyli sztuczki sensoryczne. Każdy z pomysłów na zabawę dodawany na stronę to tylko pretekst do tego by dziecko mogło lepiej poznać otaczający je świat i dzięki twórczym pracom miało okazję stymulować swoje wszystkie zmysły.

Te kreatywne idee opracowała Sylwia Prybuła, pedagog i terapeuta, a także Jacek Harasimiuk (znany również jako Rdzawy Jaco), animator kultury i propagator jazdy na deskorolce. Nowe domowe sztuczki sensoryczne będą pojawiać się do 8 maja.

Fot. Pracownia Sztuczka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments