We wtorek (6 czerwca) została oficjalnie otwarta nowa miejska instytucja kultury – Pracownie Kultury Dziesiąta, w której znalazły się trzy przestrzenie warsztatowe: animacyjna, multimedialna oraz plastyczna. Placówka powstała po gruntownym remoncie i adaptacji lokalu w pawilonie przy ul. Herberta 14. To już trzecia filia Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

– Świętujący w tym roku 65-lecie Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, po dzielnicach Tatary i Kośminek rozszerza działalność na kolejną, czwartą dzielnicę Lublina – Dziesiąta. W Lublinie działa 11 miejskich instytucji kultury, które prowadzą różnorodną działalność skierowaną do wszystkich odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami. Razem ze swoimi oddziałami i filiami działają w ponad 60 punktach w mieście. Dzisiaj otwieramy nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zrealizowana w 2022 roku inwestycja zakładała zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń w pawilonie handlowo-usługowym przy ul. Herberta 14, który został przystosowany do pełnienia nowej funkcji: DDK „Bronowice” – Pracownie Kultury Dziesiąta. W powstałej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów i wydarzeń cyklicznych. Zajęcia odbywać się będą w trzech pracowniach tematycznych: animacyjnej, multimedialnej i plastycznej. Poza zajęciami i warsztatami w domu kultury nowa instytucja będzie organizować wydarzenia artystyczne, wystawy i pikniki na terenach zielonych dzielnicy.

– Podobnie jak w innych siedzibach domu kultury, w najnowszej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów oraz wydarzeń cyklicznych. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

W Pracowni Animacyjnej (pow. 47 m2) zamontowano podłogę interaktywną do zabaw i animacji. Tutaj organizowane będą ogólnorozwojowe oraz sensoryczne zajęcia dla małych dzieci oraz rekreacyjne dla młodzieży, dorosłych i seniorów. W Pracowni Multimedialnej (pow. 55 m2) znalazła się cyklorama, która aranżuje przestrzeń na studio fotograficzno-filmowe, a także floorboxy i sufitowy system do zawieszania tła i oświetlenia. Salę wyposażono również w specjalistyczny sprzęt foto-video, natomiast dzięki wyposażeniu jej w stanowiska komputerowe, możliwe będzie prowadzenie warsztatów i zajęć dla seniorów z zakresu obsługi komputerów oraz korzystania z technologii cyfrowych. Z kolei w Pracowni Plastycznej (pow. 45 m2) będą odbywały się zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, warsztaty akwareli, rysunku, grafiki warsztatowej, również skierowane do odbiorców w różnym wieku. Na jednej ze ścian zamontowano listwę umożliwiającą powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji.

Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na filię DDK „Bronowice” to koszt blisko 880 tys. zł. Z kolei na meble i nowe wyposażenie dla trzech pracowni przeznaczono 150 tys. zł.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments