O tym, że rozgrzewka przed każdą aktywnością jest potrzebna wie każdy. Jednak czy wiemy dlaczego i czy rozgrzewka przed różnymi treningami powinna wyglądać tak samo? Specjalnie dla Was trenerzy z klubu GetGym podpowiadają, jak rozgrzewać się przed różnymi rodzajami aktywności.

Mateusz Nowicki, trener z klubu GetGym pokazuje, jak powinna wyglądać odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka składająca się z przykładowych ćwiczeń aerobowych oraz z uwzględnieniem poszczególnych partii mięśniowych.

Dla odpowiedniego efektu część ćwiczeń, w której występują biegi, skipy oraz poruszanie się krokiem odstawno-dostawnym należy wykonać w dwóch seriach, zwiększając w drugiej intensywność. Ćwiczenia mobilizujące wykorzystane w drugiej części filmu należy wykonać w jednej serii, każde po 10 powtórzeń.

Należy pamiętać, że rozgrzewka to zestaw ćwiczeń fizycznych obejmujących całe ciało. Ich intensywność powinna wzrastać z każdą minutą trwającej rozgrzewki. Dzięki temu przygotowujemy organizm do zaplanowanych ćwiczeń. Są one wtedy dla nas bezpieczne i bardziej efektywne. Na rozgrzanie naszych mięśni powinniśmy poświęcić ok. 15 minut przed treningiem właściwym.

Nasz zestaw przygotowujący do ćwiczeń powinniśmy podzielić na dwie części. Pierwszym z nich jest rozgrzewka ogólna, czyli ćwiczenia, które podniosą temperaturę naszego ciała i przygotują organizm do większego wysiłku. Można tu wyróżnić ćwiczenia o niskiej intensywności, jak bieg, trucht, jazda na rowerku czy orbitrek.

W kolejnej fazie powinniśmy wprowadzić już rozgrzewkę specjalistyczną, która będzie opierała się na indywidualnie dobranych ćwiczeniach działających na partie, które będziemy ćwiczyć w treningu właściwym. W tej części rozgrzewki powinniśmy zwrócić też uwagę na słabsze partie: miejsca po kontuzjach lub napięte mięśnie.

Od czego więc zacząć? Oprócz wykorzystywanych w rozgrzewce aerobów powinniśmy wykonać też serię ćwiczeń ogólnych, do których należy odpowiednia mobilizacja stawów oraz rolowanie.

Po co się rozgrzewać?

Nasze mięśnie wykonują większą i bardziej efektywną pracę w podwyższonej temperaturze. Dzięki rozgrzewce zwiększymy też przepływ krwi do mięśni i serca, dostarczymy im tym samy więcej tlenu. Będziemy mieć też więcej płynu maziowego i większy zakres ruchu w stawach.

Rozgrzewka pomoże nam w efektywniejszym treningu, poprawi naszą wydolność, ukrwienie i dotleni nasz organizm. Dzięki niej możemy zapobiec kontuzjom i wzmocni mięśnie przed właściwymi ćwiczeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments