W piątek (22 lutego) Lublin odwiedziła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wraz z polskim prezydentem Andrzejem Dudą złożyła kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Wydarzenie zaakcentowało obchody 450. rocznicy podpisania unii polsko-litewskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

– Dla nas Lublin to bardzo ważne miasto, historyczne, dlatego że 450 lat temu byliśmy razem – podkreślała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Później do prezydentów Litwy i Polski dołączył Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy. Spotkanie odbyło się w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Podczas wizyty w Lublinie prezydenci zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Miejsce, które w 2015 roku zostało uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego jako jedno z tych, które upamiętniają zawarcie unii w 1569 roku.

Na zakończenie wizyty prezydent Ukrainy wraz z wiceprezydent Lublina Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak oraz Jarosławem Pakułą, przewodniczącym Rady Miasta Lublin wzięli udział w ceremonii poświęcenia miejsca i złożenie w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza.

Fot. Aleksandra Szyszko/ Iwona Burdzanowska

3Galeria zdjęć 3/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments