Od wtorku (20 września) do niedzieli (25 września) w województwie lubelskim czekają nas przelotne przelotne. Temperatura sięgać będzie nawet do 15 stopni C. Prognozę dla naszych Czytelników przygotował ekspert ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Początkowo, na pogodę będzie wpływał niż, który przemieszczać się będzie znad Ukrainy w kierunku północnych peryferii wschodniej części Europy. Taki rozkład pola barycznego spowoduje napływ chłodnej i dość wilgotnej masy powietrznej znad Skandynawii.

Od środy wpływ niżu będzie słabł, a Polska dostanie się pod wpływ pola podwyższonego ciśnienia i suchej masy powietrznej. Centrum słabego wyżu przemieszczać się będzie nad krajem od czwartku do soboty, a w niedzielę jego działanie będzie słabnąć.

– Przez cały ten okres dominować będą północne i północno-wschodnie kierunki napływu mas powietrznych i na ciepło nie ma co specjalnie liczyć. Jest szansa, że jedynie wtedy, gdy słońce będzie dłużej operować, gdy chmur będzie mało, temperatura może okresowo wzrosnąć o 2-3 st. C. Od czwartku do soboty w nocy mogą pojawiać się większe lokalne rozpogodzenia i duże spadki temperatur – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

Do środy (21 września) dominować będzie zachmurzenie duże i umiarkowane, a także możliwe będą przelotne opady. Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie się wahać od 13 do 15°C we wtorek i środę. Temperatura minimalna nad ranem będzie wynosić od 8°C do 6°C. Wiatr będzie umiarkowany, słabnący na noc, z możliwością porywów do 40 km/godzinę w czasie opadów przelotnych.

W środę (21 września) i w czwartek (22 września) będzie umiarkowane zachmurzenie z większymi chwilowymi rozpogodzeniami. Miejscami, głównie we wschodniej części regionu, oczekiwać można słabych przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna będzie wynosiła 15 stopni C., a minimalna 5°C.

– W piątek (22 września) i w sobotę (23 września) zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a także nie powinno padać. Temperatura minimalna wynosić będzie od 7°C do 4°C. Temperatura maksymalna wahać się będzie od 13°C do 15°C na krańcach zachodnich województwa do 9-12 °C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni i wschodni – dodaje Grzegorz Kołodziej.

W niedzielę (25 września) województwo lubelskie może dostać się powtórnie pod wpływ frontu z opadami, a temperatura w regionie może być zróżnicowana. Lokalnie warunki mogą być inne od prognozowanych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments