W 2020 roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. Miasto we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka-Teatr NN”, przygotowało okolicznościową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia historię lipcowych dni 1980 roku. Wernisaż wystawy odbył się w poniedziałek (6 lipca) na placu Litewskim.

– Przed sierpniem był lipiec i my w Lublinie to głośno powtarzamy, bo bez strajków i protestów lipcowych nie byłoby późniejszych wydarzeń. Ponad 150 zakładów pracy, kilkadziesiąt tysięcy protestujących pracowników i oczywiście wzrastające ceny kosztów życia oraz niezadowolenie z warunków pracy – wspomina Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Z drugiej strony było też poczucie wolności, ale ono się dopiero rodziło. Ci, którzy protestowali wykazali się ogromną odwagą i determinacją. Cofnijmy się do tamtych czasów.

Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” od wielu lat gromadzi wypowiedzi i dokumenty dotyczące strajków lipcowych.

– Największy problem, jaki mieliśmy tworząc tę wystawę był z materiałami. To są materiały, które my już od ponad 15 lat gromadzimy, bo w 2005 roku przy okazji naszej pierwszej podróży wagonem śladami Lubelskiego Lipca rozpoczęliśmy zbieranie informacji związanych z wydarzeniami w Lublinie – podkreśla Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka=Teatr NN”. – Nasze zbiory to przede wszystkim relacje świadków historii. To bezcenny zbiór informacji osób, które uczestniczyły w wydarzeniach z 1980 roku – dodaje.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments