Miasto Lublin rozpoczęło wybór wykonawcy rozbudowy układu drogowego na Ponikwodzie. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił postępowanie na realizację przedłużenia ul. Węglarza wraz
z budową przyległych ulic.

– Rozpoczynamy ważną inwestycję w dzielnicy Ponikwoda. O konieczności realizacji prac drogowych przy ul. Węglarza rozmawialiśmy z mieszkankami i mieszkańcami podczas spotkań w ramach „Planu dla Dzielnic”. Jesteśmy w pełni przygotowani do rozpoczęcia robót budowlanych, posiadamy dokumentację projektową i wszelkie niezbędne decyzje. Co ważne, pozyskaliśmy również na to zadanie finansowanie w postaci środków zewnętrznych. To wszystko pozwala nam na rozpoczęcie procedury przetargowej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach inwestycji powstanie układ drogowy o łącznej długości ok. 2,6 km. Przedłużona ul. Węglarza, od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej, obejmie dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i na części jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości odpowiednio 3,5 i 3 m. Projekt zakłada realizację zaplecza dla transportu publicznego, dwustronnych chodników i ścieżek rowerowych, sygnalizacji i oświetlenia drogowego, a także pozostałej infrastruktury drogowej, w tym kanalizacji i sieci. Nowa infrastruktura drogowa zapewni bezpieczeństwo i komfort pasażerom, kierowcom oraz pieszym. Inwestycja uwzględni potrzeby osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki zachowaniu wymogów dotyczących szerokości i pochyleń chodników, progów, wykonaniu płytek znacznikowych przy skrzyżowaniach i zatokach autobusowych oraz sygnalizacji świetlnej z przyciskami sensorowymi i informacją dźwiękową.

Przedłużenie ul. Węglarza obsłuży ruch drogowy w północno-wschodnim rejonie miasta i zapewni dostęp do miejskiego transportu publicznego. Nowa trasa wraz z istniejącym fragmentem ul. Węglarza połączy się z al. Spółdzielczości Pracy i dalej z obwodnicą Lublina oraz trasą S19 w kierunku Białegostoku. Z kolei prowadząc na wschód w kierunku ul. Trześniowskiej, wpłynie na poprawę dostępności stacji kolejowej PKP Lublin – Ponikwoda. Rozbudowa układu drogowego zabezpieczy potrzeby rozbudowującej się dzielnicy Ponikwoda, zapewniając komunikację do szkół (LO nr XX, SP nr 4), przychodni (NZOZ Ośrodek Rehabilitacji, NZOZ Magnoliowa) oraz cmentarza miejskiego.

Otwarcie ofert zaplanowano na 24 października. Wykonawca będzie zobowiązany do realizacji inwestycji do końca października 2025 r.

Jeszcze we wrześniu Miasto planuje ogłosić również przetarg na rozbudowę ul. Wallenroda. Aktualnie finalizowane są prace przy aktualizacji dokumentacji projektowej. Obie inwestycje otrzymały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Źródło: Miasto Lublin

Zdjęcie: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments