Fundacja Sztukmistrze, Uniwersytet Medyczny i Muzeum Wsi Lubelskiej. Między innymi przedstawiciele tych instytucji polecą na targi EXPO do Dubaju zaprezentować to, czym może poszczycić się województwo lubelskie.

– Województwo lubelskie chcemy pokazać jako region, który jest jednym większym przedsiębiorstwem ekologicznym. Ekologia kojarzy się zawsze z czymś pozytywnym, a przede wszystkim z bardzo modną w tej chwili na świecie ekologiczną żywnością – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Na światową wystawę w Dubaju poleci 12-letni muzyk Miłosz Bachonko, przedstawiciele lubelskiego skansenu, Fundacji Akademia Robotyki, Fundacji Sztukmistrze i Uniwersytetu Medycznego.

Przedstawiciele skansenu pojadą do Dubaju ze specjalnymi eksponatami. – Zaprezentujemy stroje krzczonowskie z naszych zasobów muzealnych. Na sam wyjazd do Dubaju szyją się ich kopie w skali 1 do 1 w różnych wersjach. Będą to stroje i dla panienki, dla mężatki, wersje odświętne i to co nosiło się na co dzień w Krzczonowie – informuje Sylwia Dmowska, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Wsi Lubelskiego.

Fundacja Akademia Robotyki zaprezentuje specjalnie na tę okazję przygotowane roboty. – Pokażemy w Dubaju nasze roboty, które już z nami jeździły w różne miejsca. Będą też warsztaty dla tych, którzy zwiedzają targi. Będą warsztaty zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Pokażemy, jak można te roboty programować – mówi Dariusz Głuchowski, wiceprezes Fundacji Akademia Robotyki.

Na EXPO zaprezentuje się również Fundacja Sztukmistrze. Jej członkowie przygotowali nowe widowisko, które po raz pierwszy zostanie zaprezentowane właśnie podczas tej imprezy.

– Spektakl będzie utrzymany w konwencji cyrku współczesnego, czyli tego z czego fundacja słynie i co jest jej tradycją. Nie wykorzystujemy zwierząt, ale będzie iluzja, akrobatyka i żonglerka. Ten spektakl jest inspirowany ekologią i pszczołami – cieszy się Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze w Lublinie.

Uniwersytet Medyczny z kolei zaprezentuje szereg ciekawostek związanych z różnorodnymi dziedzinami medycyny, między innymi okulistyki i laryngologii. Miłosz Bachonko, 12-letni wirtuoz, który również zaprezentuje się na targach EXPO zagra swoje kompozycje na akordeonie.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments