Z inicjatywy Lubelskiego Związku Uczelni (UMCS, UP, PL, UM) i wojewody lubelskiego, przy udziale miasta, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie oraz II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostanie przeprowadzona akcja „Przystanek szczepienie”. Ma ona zachęcić studentów oraz wszystkich mieszkańców do szczepień.

W poniedziałek (27 września) w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego środowisko akademickie Lublina, wspólnie z władzami samorządowymi i wojewódzkimi podpisało porozumienie o współpracy dotyczącej wsparcia akcji szczepień przeciwko COVID-19.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy i dziękuję rektorom, ponieważ akcja ma podwójne znaczenie. Pierwsze bardzo praktyczne, czyli możliwość bezpośredniego zaszczepienia się studentów, ale również pracowników uczelni. Z drugiej strony niewątpliwie powodzenie tej akcji będzie miało również oddziaływanie na podejmowane decyzje przez innych mieszkańców naszego województwa, tym bardziej, że studenci są nie tylko z Lublina, ale również z innych powiatów województwa lubelskiego, gdzie szczególnie mamy niskie wskaźniki szczepień – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

– Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jedyną drogę w obecnej sytuacji stanowi akcja propagująca szczepienia i dobrze by było, żeby trafiła ona na podatny grunt. Ze swojej strony robimy oczywiście wszystko, żeby tak było, ale liczymy również na to, że odzew ze strony nie tylko studentów, ale całej społeczności akademickiej, a może szerzej – społeczności miasta i regionu będzie znaczący. Wszyscy chętni, którzy chcieliby się zaszczepić podczas realizowanej akcji, będą mieli taką możliwość. Wracajmy zatem do normalności jak najszybciej – zachęca prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Szczepieniobus

W dniach 30 września oraz 1 i 4 października w godz. 9.00-16.00 w szczepieniobusie zlokalizowanym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (ul. Chodźki 4) odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni wyższych, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem.

Podczas trwania akcji Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podstawi dedykowany autobus, który będzie pokonywał specjalną trasę, zlokalizowaną przy lubelskich uczelniach wyższych. Jego trasa przebiegać będzie w pętli, począwszy od Felina, poprzez kampus uniwersytecki, a kończąc na „Przystanku szczepienie” zlokalizowanym przy Uniwersytecie Medycznym. Dodatkowo zostanie uruchomiona specjalna infolinia, gdzie pod numerem (81) 466 34 34 wew. 4 osoby z niepełnosprawnościami będą mogły zamówić transport specjalnym busem, który przewiezie je do szczepieniobusa. Transport zagwarantowany przez MPK w Lublinie będzie zaopatrzony w system dezynfekcji powietrza, a przejazd będzie bezpłatny dla wszystkich osób zamierzających się zaszczepić.

W trakcie akcji będzie można także przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 (lub drugą w przypadku zaszczepienia wcześniej preparatem J&J). Do udziału w szczepieniu nie będzie potrzebne odrębne skierowanie. Należy jedynie posiadać dowód osobisty lub paszport.

Trasa

Rozkład jazdy

Fot. Dominika Polonis

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments