Bractwo Miłosierdzia co roku wydaje ponad 65 tys. gorących posiłków. Do tego dochodzą paczki żywnościowe, środki czystości, paczki na święta, jak i paczki mikołajkowe dla dzieci. Od początku swojego istnienia Kuchnia Brata Alberta wydała około 3 milionów gorących posiłków. To wszystko zostało osiągnięte dzięki ludziom gorącego serca. Teraz, bractwo potrzebuje pomocy, bo nie ma już czym karmić potrzebujących.

Bractwo Miłosierdzia od ponad 30 lat codziennie pomaga osobom w potrzebie. Organizacja powstała w 1983 roku a formalnie została zarejestrowana jako Bractwo Miłosierdzia w 1991.

– Każda osoba która do nas przychodzi nigdy nie odejdzie bez pomocy i nigdy nie odejdzie bez wsparcia. Jednak ten rok jest rokiem bardzo trudnym i nigdy się jeszcze nie zdarzyło się, abyśmy mieli praktycznie pusty magazyn – mówi Monika Zielińska, prezes Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Na początku roku kiedy wybuchła wojna na Ukrainie społeczność Lublina i okolic chętnie pomagała i przynosiła dary dla uchodźców z Ukrainy. – Jednak ta pomoc w tej chwili się skończyła i praktycznie nikt nas nie wspiera, a podopiecznych nie ubywa. Codziennie przychodzą do nas ludzie którzy potrzebują pomocy i którzy oczekują, że to wsparcie otrzymają. Praktycznie każdy mieszkaniec Lublina wie, że na Zielonej jest kuchnia Brata Alberta i że tutaj pomagamy – dodaje prezes Zielińska.

Obecnie potrzeba konserw, słoików z gotowymi daniami, zupek chińskich, zup w torebkach, dżemów, puszek rybnych, pasztecików, kaszy, jak i makaronu. – Może być nabiał: mleko, jak i płatki, płatki owsiane, mąka, cukier, środki czystości, środki higieny, pasta do zębów, szampon, żele pod prysznic, proszki do prania – wylicza Monika Zielińska.

Kuchnia Brata Alberta, która działa od ponad 30 lat na ulicy Zielonej 3, jest kuchnią społeczną. – To znaczy że utrzymujemy się z tego, co sami otrzymamy od naszych darczyńców. Dzięki ludziom o dobrym sercu, ludziom którzy chcą nam pomagać, my możemy pomagać innym – wyjaśnia prezes Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie.

Z kuchni Brata Alberta w okresie zimowym codziennie korzysta ponad 300-350 osób. W okresie letnim w poprzednich latach liczba ta zmniejszała się i było to maksymalnie ok. 160 osób. – W tym roku zauważyliśmy dziwną zależność, która nigdy wcześniej nie miała miejsca, że w okresie letnim liczba osób potrzebujących zmalała w niewielkim stopniu. Najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że zaczęło do nas przychodzi coraz więcej osób starszych, seniorów, którzy mają bardzo niskie emerytury. I bardzo często po opłaceniu czynszu, rachunków, lekarstw, nie starcza im już na jedzenie. I aby przeżyć przychodzą do nas. Wydajemy codziennie jeden posiłek gorący, jest to albo zupa, albo kasza z sosem albo makaron z mięsem – mówi Zielińska.

Kuchnia Brata Alberta przyjmuje każdą żywność. Bardzo chętnie skorzysta z warzyw: marchew, ziemniaki, seler, pietruszka, buraki i kapusta, z których może przygotowywać zupy. – Bardzo chętnie przyjmiemy też kiełbasę, boczek, mięso, porcje rosołowe, kurczaki, z których przygotuje się treściwą zupę, bo bardzo często dla naszych podopiecznych jest to jedyny gorący posiłek dziennie – mówi prezes. – Bardzo zależy nam również na żywności z długim terminem do spożycia, ponieważ możemy z tego przygotowywać paczki, które wydajemy najbardziej potrzebującym – dodaje.

Artykuły spożywcze można przynosić codziennie od poniedziałku do piątku do Kuchni Brata Alberta przy ul. Zielonej 3 w Lublinie w godzinach od 7:30 do 15:30. Po warzywa wolontariusze mogą również podjechać swoim samochodem. W takiej sytuacji jednak bractwo prosi o umówienie się telefonicznie na odbiór żywności. Można to zrobić pod numerem telefonu: (81) 532 64 37.

Jak pomóc?

Bractwo można wspomóc w każdej dowolnej formie. Można dostarczyć artykuły spożywcze na ulicę Zieloną 3 w godzinach od 7:30 do 15:30, od poniedziałku do piątku. Istnieje również możliwość wsparcia finansowego.

Numer konta do wpłat

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta
ul. Zielona 3,
20-082 Lublin

(ING): 23 1050 1953 1000 0023 3387 2428
(PKO BP): 35 1020 3150 0000 3702 0003 3936

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments