Czeka nas wspaniała inauguracja roku 2019. W pierwszych dniach stycznia będziemy świadkami deszczu kwadrantydów. Astronomiczne zjawisko można będzie podziwiać nawet z własnego balkonu.

Czym są kwadrantydy?

Zjawisko, które już niebawem ujrzymy na styczniowym niebie, to rój spadających meteorów zwanych kwadrantydami. W przeciągu godziny doliczyć się ich można nawet 120. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego, a pierwsze doniesienia o nim datowane są na rok 1835.

Kwadrantydy można będzie jak co roku podziwiać na niebie od 1 do 7 stycznia, jednak maksimum ich aktywności przypada na 3 stycznia. Będzie to krótki czas (4-6 godzin), w którym – jeśli odpowiednio się przygotujemy – ujrzymy fenomenalny spektakl przelatujących nad Ziemią meteorów.

Gdzie obejrzymy astronomiczny spektakl?

Na Lubelszczyźnie nie brakuje obserwatoriów astronomicznych, które umożliwiają bezpłatne oglądanie spadających kwadrantydów przez profesjonalny sprzęt teleskopowy. Jedno z nich – Obserwatorium Astronomiczne przy Instytucie Fizyki UMCS – znajduje się w Lublinie. Pozostałe są oddalone od naszego miasta o kilkanaście kilometrów. Dlatego wszyscy ci, którzy nie chcą opuszczać własnego mieszkania, mogą spróbować obserwacji na balkonie (im wyższe piętro, tym większa szansa na dostrzeżenie spadających meteorów) bądź na terenach, gdzie naszej uwagi nie rozproszy miejskie oświetlenie i wysokie budynki. W plener najlepiej zabrać ze sobą krzesło lub leżak, a kiedy już wygodnie się z nich usadowimy (nie zapomnij o kocu bądź śpiworze!), należy skierować się w stronę północną (północno-wschodnią lub północno-zachodnią) i patrzeć do góry.

  • Obserwatorium Astronomiczne przy Instytucie Fizyki UMCS w Lublinie

skrzyżowanie ulic Pliszczyńskiej i Turystycznej.

  • Obserwatorium Astronomiczne w Urzędowie

Ośrodek Kultury przy ul. Dzikowskiego 1

  • Obserwatorium Astronomiczne w Mełgwi

przy Urzędzie Gminy, ul. Partyzancka 2

  • Obserwatorium Astronomiczne w Trzeszczanach

Trzeszczany Pierwsze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments