Blisko o 5 tysięcy wzrosła liczba zabiegów oddawania krwi – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie właśnie podsumowało 2018 rok.

Świadomość tego, jak ważna jest krew, rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób postanawia podzielić się z nią potrzebującymi. Ale w roku 2018 zainteresowanie honorowym krwiodawstwem w Lublinie było znacznie wyższe niż w poprzednich latach. Liczba zabiegów wzrosła o 5 tysięcy.

– Był to dla nas bardzo dobry rok. Oprócz licznych działań organizacyjno-technicznych, które usprawniły funkcjonowanie naszego ośrodka, skupiliśmy się przede wszystkim na bezpośrednim dotarciu do mieszkańców naszego województwa i szerzenia idei dzielenia się krwią. Widzimy, że nasze działanie przynoszą konkretne rezultaty, czego namacalnym dowodem są liczby – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor RCKiK w Lublinie.

W minionym roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa postawiło na zakrojoną na szeroką skalę akcję promocyjną związaną z donacjami. Nawiązano także współpracę z kolejnymi instytucjami, firmami, organizacjami i klubami sportowymi. Wśród najgłośniejszych wydarzeń promujących Honorowe Krwiodawstwo znalazły się m.in. Dychy do Maratonu, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym.

– Chcemy być wszędzie tam, gdzie są nasi dawcy. Między innymi właśnie dlatego podjęliśmy też współpracę, np. z galeriami handlowymi, lokalnymi producentami lodów czy drużynami sportowymi. Zdajemy sobie jednak sprawę, że na mapie krwiodawstwa naszego województwa nadal są miejsca, w których nigdy nie organizowano akcji poboru krwi. Chcemy to zmienić, i właśnie to nasz cel na 2019 rok. Myślę, że doskonale pomoże nam w tym zakup drugiego krwiobusa, który sfinalizujemy w tym roku – mówi Puacz.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa angażowało się także w działalność edukacyjną. W 2018 roku w ramach Innowacji Naukowych zorganizowało sesję poświęconą Bezpieczeństwu Krwi, w której udział wzięło 150 medycznych pracowników szpitali województwa lubelskiego i ościennych województw: diagności laboratoryjni, lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Odbyły się także dwa szkolenia dla pracowników laboratoriów serologicznych, w których uczestniczyło ponad 130 osób.

W 2018 placówka zakupiła także nowy sprzęt informatyczny dla ekip wyjazdowych, wprowadziła monitoring budynków oraz centrali telefonicznej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments