Od soboty (18 września) do niedzieli (26 września) w Białej Podlaskiej trwać będzie 3. edycja Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego. W ciągu dziewięciu dni wydarzenia będziemy mogli wziąć udział w trzynastu wyjątkowych muzycznych wydarzeniach.

– W finale usłyszymy Małgorzatę Walewską, która wykona Habanerę z Carmen w amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Będziemy oprowadzać po świecie muzyki, ale przede wszystkim opowiadać o życiu i działalności Bogusława Kaczyńskiego – mówi Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. – On nie tylko pięknie opowiadał o operze, ale kochał te gwiazdy – dodaje.

Tegoroczna edycja obejmować będzie występy słynnych solistów polskiej sceny muzycznej, spektakle, a także projekcie filmowe. Po raz pierwszy na festiwalu zaśpiewa Małgorzata Walewska, która występuje na największych scenach operowych świata.

– Mieliśmy dzisiaj pierwszą próbę do koncertu i od razu z aktorami się dogadaliśmy. Widzę, że w tych ludziach jest prawdziwa pasja – podkreśla Małgorzata Walewska, solistka. – Z Bogusławem byłam związana całe moje życie artystyczne. Wychowałam się na jego programach telewizyjnych. Uwielbiała je moja babcia, mama i ja. Mam nadzieję, że moja wnuczka, która niedługo pojawi się na świecie też będzie go uwielbiać, chociaż się z nim już niestety nie spotka – dodaje artystka.

Publiczność będzie mogła też zatracić się w głosie Aleksandry Kubas-Kruk, występującej w teatrach operowych Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Muzyczną ucztę dopełnią również gwiazdy chorzowskiego Teatru Rozrywki Marii Meyer, śpiewaczki operowej Kamili Lendzion, Małgorzaty Długosz, Zbigniewa Maciasa, a także Mateusza Deskiewicza.

Zaśpiewają również gwiazdy Teatru Muzycznego w Lublinie: Paulina Janczaruk, Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska, Sławomir Naborczyk i Patryk Pawlak. Wśród wybitnych instrumentalistów będą między innymi: skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak i jeden z ulubionych pianistów Bogusława Kaczyńskiego Mirosław Feldgebel.

– Całym sercem jesteśmy ze sztuką. To dla nas ogromne wyróżnienie i cieszymy się, że mamy tak znakomitych gości, bo będzie to wyjątkowe wydarzenie – podkreśla Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie.

Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się też młoda kompozytorka i piosenkarka z Białegostoku – Faustyna Maciejczuk. Dodatkowo wystąpią zespoły chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie pod dyrekcją maestro Przemysława Fiugajskiego, Teatr Słowa działający przy Bialskim Centrum Kultury oraz zespoły pieśni i tańca „Podlasie” i  „Warszawianka”.

Pełen program festiwalu znajdziecie tutaj

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments