Warsztaty Kultury w Lublinie od początku marca prowadzą w swojej siedzibie świetlicę dla dzieci z Ukrainy i miejsce odpoczynku dla ich rodziców. Po dwóch miesiącach intensywnej pracy z pomocą Fundacji Świętego Mikołaja instytucja przygotowuje nowe działania, które mają na celu nieść wsparcie uchodźcom.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowały liczne zajęcia dla najmłodszych. Wśród nich są m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, muzyczne, krawieckie, dogoterapia czy koncerty. Dodatkowo, w przestrzeni stworzonej z myślą o najmłodszych, można pograć w gry planszowe, pobawić się zabawkami, poukładać klocki czy obejrzeć bajki. W świetlicy znajdują się komputery z ukraińską klawiaturą podłączone do Internetu, drukarki oraz darmowe Wi-Fi, z których mogą korzystać rodzice.

Wśród dorosłych odwiedzających świetlicę jest duża chęć nauki języka polskiego. Do programu wprowadzone zostały więc tego typu regularne lekcje. W zajęciach uczestniczy 40 osób, ale chętnych jest znacznie więcej. Dlatego też od maja, w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie, powiększy się liczba grup na intensywny kurs języka polskiego dla dorosłych, którzy przychodząc na zajęcia będą mogli zostawić dzieci pod opieką animatorów. Dodatkowo, z myślą o najmłodszych, będą odbywały się zajęcia muzyczno-językowe, które za pośrednictwem zabawy przybliżą dzieciom podstawowe zwroty w języku polskim.

Otwarty zostaje także bezpłatny kurs języka polskiego dla grupy dziecięcej (7+) oraz młodzieży. Zajęcia w wymiarze 3 godzin tygodniowo będą prowadzone w Warsztatach Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a od 9 maja do 31 sierpnia. Zajęcia planowane są w poniedziałki i soboty, choć ostateczne terminy ustalane zostaną po zawiązaniu się grupy. Wszyscy chętni mogą się zgłosić poprzez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl. Po zakończeniu rekrutacji Warsztaty Kultury skontaktują się z chętnymi osobami w celu ustalenia szczegółów. Kursanci otrzymają materiały dydaktyczne. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 15 osób na grupę.

W wybrane soboty miesiąca będą odbywały się także warsztaty integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy oraz ich rodzin.

Świetlica

Świetlica w maju będzie działać w sali wystawowej Warsztatów Kultury w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 7. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy) w godzinach 11.00-17.00. Kadra je prowadząca powiększa się i profesjonalizuje – dziećmi od maja opiekują się dwie wykwalikowane Ukrainki z wykształceniem pedagogicznym i animatorskim, które zatrudnione zostały do pracy w świetlicy.

Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Ignacy Tokarczyk/materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments