Grafika Barbara Bryła

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci, a wraz z nimi w 17 dzielnicach pojawi się pięć nowych kontenerów na śmieci. Jednak w pozostałych 10 dzielnicach termin ten został przesunięty i na razie wszystko zostaje po staremu.

– Na 4 sektory są już wyłonieni wykonawcy, którzy zaczną świadczyć usługi na nowych zasadach od początku lipca. Na 3 pozostałe sektory przetargi będą powtórzone. Do ich rozstrzygnięcia w sektorach będzie realizowany odbiór odpadów na dotychczasowych zasadach – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta Lublin.

Według nowych zasad zgodnie z terminem zaczną segregację:

sektor I: Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice;

sektor II: Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie, Felin, Ponikwoda;

sektor VI: Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury;

sektor VII: Czuby Południowe, Wrotków, Zemborzyce.

W sektorach obejmujących: Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin, Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią, Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy tymczasowo pozostanie stary podział na frakcję suchą i mokrą.

Docelowo wszędzie będzie 5 kontenerów na śmieci:

  • Niebieski pojemnik przeznaczony będzie na papier, czyli wszelkie opakowanie z papieru, książki, zeszyty, kartony, czy kolorowe czasopisma.
  • Do zielonego wrzucimy szkło – butelki i słoiki, szklane opakowania po kosmetykach.
  • Kubeł w kolorze żółtym będzie na tworzywa sztuczne i metale. Włożymy do niego kartony po sokach i mleku, odkręcone butelki, opakowanie po proszkach, czy szamponach, kapsle, nakrętki, a także reklamówki.
  • Do brązowego pojemnika przeznaczonego na bio odpady wyrzucimy wszelkiego rodzaju obierki, resztki jedzenia, skoszoną trawę.
  • Będzie również pojemnik na odpady zmieszane.

Bez zmian pozostaje odbiór:

  • odpadów zielonych,
  • odpadów budowlanych i rozbiórkowych, do wyczerpania limitu wynoszącego 1 m3/gospodarstwo domowe/rok,
  • odpadów wielkogabarytowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments