Kleszcze, choć są to małe stworzenia, mogą przyczynić się do bardzo poważnych chorób u dzieci i osób dorosłych. Zaczęła się wiosna, podczas której kleszczy zaczyna być coraz więcej. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasady ochrony przed kleszczami.

Kleszcze mogą powodować między innymi boreliozę, czyli chorobę wywołaną, gdy kleszcz przeniesie bakterie. Zakażenie może przybierać formy od bezobjawowego do ciężkich przypadków, które spowodują nieodwracalne zmiany najczęściej w obrębie układu nerwowego i stawowego.

Jak się chronić przed kleszczami?

Najważniejsze w ochronie przed kleszczami jest odpowiednie ubranie. Należy pamiętać, aby wybierając się na spacer do lasu lub na łąkę zakładać kurtkę lub koszulkę z długim rękawem, długie spodnie, a także wysokie buty. Wybierając się na grzyby odpowiednie będą nawet kalosze.

Wybierając ubrania należy również pamiętać, aby były one jasne, bo wtedy łatwo można zobaczyć na nich kleszcza.

Warto stosować również preparaty przeciwko kleszczom. Używając takich preparatów trzeba zachować jednak szczególną ostrożność w przypadku dzieci.

Po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze lubią miejsca mało dostępne, więc poza tym, że mogą znaleźć się na rękach, łydkach i udach możesz znaleźć je na brzuchu, pod pachami, na pośladkach, łokciach czy stopach. Jeśli spacerujesz ze swoim pupilem jego również dokładnie obejrzyj po spacerze. W szczególności zajrzyj do uszu, w dziąsła i w opuszki łapek, a także w pachwiny.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcz powinien być usunięty jak najszybciej. Znacznie zmniejsza to ryzyko zakażenia się boreliozą. Infekcja bakteriami Borrelia powodującymi boreliozę zachodzi zwykle między 12 a 24 godzinami, ponieważ bakterie potrzebują czasu, by opuścić układ trawienny kleszcza. Natomiast zakażenie wirusem KZM zachodzi natychmiast, ponieważ wirus obecny jest w ślinie kleszcza.

Kleszcza można usunąć szczypcami, kleszczarką albo lassem do usuwania kleszczy. W przypadku każdego narzędzia ważne jest, aby kleszcz był ściśnięty jak najbliżej skóry. To powstrzymuje od zgniecenia pajęczaka, a tym samym uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych. Najlepiej jest też wyjmować kleszcza powoli i unikać silnych szarpnięć, z wyczuciem, jak najbliżej skóry.

Narzędzie należy ustawić tak prosto, jak to możliwe, bezpośrednio nad kleszczem. Czubek narzędzia należy umieścić jak najbliżej skóry. Unikaj szczypania ciała kleszcza. Wyciągnij kleszcza pionowo. Następnie monitoruj miejsce pokłucia, czuwaj czy nie zrobi się rumień. Pamiętaj, że na boreliozę nie ma szczepionki, a każde podejrzenie choroby należy skonsultować z lekarzem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments