Z początkiem czerwca w lubelskim skansenie odbędą się sianokosy. Jak za dawnych lat pracownicy muzeum chwycą za kosy i sierpy, by zebrać świeżo skoszone siano. Wydarzenie rozpocznie ratowanie mieszkających w trawie zwierzaków.

Wielkie sianokosy rozpoczną się w samo południe 2 czerwca w Muzeum Wsi Lubelskiej. Najpierw pracownicy muzeum ubrani w tradycyjne stroje do pracy w polu wyzbierają z traw młode zwierzaki, które tej wiosny przyszły na świat. Następnie – jak nakazuje tradycja – panowie sięgną po kosy i sierpy, którymi będą kosić, panie natomiast zajmą się grabieniem siana. Zbiory posłużą za pokarm dla muzealnych zwierzaków, być może część z nich wykorzystana zostanie do plecenia sobótkowych wianków.

Podczas sianokosów można będzie dowiedzieć się co nieco o tej tradycji ze snutych opowieści i pieśni. Dla dzieci przygotowano już „łąkowy plac zabaw” do gry z derkacza oraz rozwiązywanie zagadek związanych z gospodarowaniem na roli.

Sianokosy odbędą się 2 czerwca w godz. 12:00-15:00. Bilety wstępu w cenie 6 zł ulgowy i 12 zł normalny do nabycia w kasie muzeum.

Fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments