Mimo tego, że kochamy słońce, musimy pamiętać o tym, by na co dzień chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Zbyt częsta ekspozycja na światło może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i wygląd. Aby uniknąć potencjalnego poparzenia słonecznego i wielu innych konsekwencji należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Słońce niewątpliwie jest nam potrzebne do życia. Stymuluje produkcję witaminy D w organizmie, poprawia nasze samopoczucie i pobudza nas do działania. Niestety istnieją też negatywne aspekty tego, jak światło słoneczne działa na nasz organizm. Promienie ultrafioletowe UVA i UVB mogą bowiem wywołać trwałe zmiany na naszym ciele, osłabiając dolną warstwę skóry, zwaną skórą właściwą. Dlatego tak ważna jest ochrona przed ich niebezpiecznym działaniem. Jej brak grozi pojawieniem się przebarwień, przedwczesnym starzeniem się skóry, oparzeniem słonecznym, a w przyszłości możemy być narażeni nawet na raka skóry.

Kosmetyki z filtrami UV jako codzienny niezbędnik

To naturalne, by świadomie ograniczać czas przebywania na słońcu. Unikajmy go więc szczególnie w południe między godziną 10:00 a 16:00, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.

Podstawą w codziennej pielęgnacji i ochronie skóry są jednak balsamy do ciała, kremy do twarzy oraz pomadki ust bogate w wysokie filtry przeciwsłoneczne. Pamiętajmy, że dobre produkty to takie, których współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynosi minimum SPF 30. Tych kosmetyków nie powinniśmy jednak stosować tylko wtedy kiedy za oknem jest słoneczna pogoda, ale i także w pochmurne dni, ponieważ natężenie promieniowania UVA jest takie samo przez cały rok.

Krem do twarzy z filtrem powinien być jednym z elementów naszej rutynowej pielęgnacji. Kobiety powinny stosować go bezpośrednio przed nałożeniem makijażu. Balsam ochronny należy natomiast wetrzeć we wszystkie odsłonięte części ciała około 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Prawidłowa ilość produktu to około 15-20 ml kosmetyku na całą skórę, czyli musimy zaaplikować go więcej niż w przypadku np. balsamu nawilżającego. Następnie tę czynność powinno się powtarzać co 1,5-2 godziny, a nawet częściej, gdy mamy kontakt z wodą, kiedy się pocimy czy wycieramy ciało ręcznikiem.

Bezpieczniejszym rodzajem filtrów przeciwsłonecznych są te fizyczne zwane też mineralnymi, które są lepiej tolerowane przez skórę niż produkty zawierające filtry chemiczne. Poza tym nadają się nawet do wrażliwej skóry dzieci, jak i dorosłych. Filtry fizyczne zawierają specjalne cząsteczki (składniki mineralne) takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Minerały skutecznie je odbijają, tworząc film ochronny na naszym ciele, a przy tym nie wnikając w głąb naskórka i do krwiobiegu.

Kapelusz dla dodatkowej ochrony

Podczas przebywania na słońcu, szczególnie w czasie wczesnych godzin popołudniowych należy koniecznie zaopatrzyć się w nakrycie głowy. W tej roli najlepiej sprawdzi się kapelusz ze szerokim rondem. Ten atrybut pomoże ochronić głowę, twarz, uszy, szyję i kark. Ważne jest jednak to, z czego i jak jest wykonany.

Tkanina, z której wyprodukowano kapelusz, musi bowiem blokować promieniowanie słoneczne UV. Unikajmy więc słomianych nakryć głowy z otworami, które przepuszczają światło, a także tych o luźnym splocie np. szydełkowanych. Dodatkowo kapelusz utrzymany
w ciemniejszym kolorze może zapewnić lepszą ochronę przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne ochronią nie tylko oczy

Oprócz nakrycia głowy należy również wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Ochronią one delikatną skórę wokół oczu przed pojawieniem się zmarszczek. Używanie ich pomoże również zapobiec zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej, które są głównymi przyczynami utraty wzroku szczególnie u osób starszych.

Warto poszukać okularów przeciwsłonecznych ze szkłami, które blokują od 99 do 100 procent promieniowania UVA i UVB. Zapewnią one optymalną ochronę oczu i otaczającej je skóry. Dlatego też powinny odpowiednio przylegać do naszej twarzy.

Obecnie najlepiej sprawdzają się okulary typu wrap around, ponieważ skutecznie blokują przenikanie promieni UV dzięki dobrze dopasowanym zwężanym uchwytom z zakrzywionymi końcówkami zauszników. Te elementy zapewniają świetne dopasowanie do każdego kształtu głowy. Ten model okularów jest również zbudowany tak, aby światło nie przedostało się przez oprawki i nie przeniknęło bezpośrednio do naszych oczu.

Ubrania mają znaczenie

Okazuje się, że to jakie ubrania wybieramy, wpływa także na to jak słońce działa na naszą skórę. Ciemne kolory np. czarny i granatowy oraz żywe barwy jak czerwień pochłaniają najwięcej promieniowania UV. Z reguły im intensywniejszy odcień tkaniny, tym lepszą ochronę nam zapewni. Zdecydowanie powinniśmy więc unikać jasnych kolorów takich jak biel czy pastele.

Duże znaczenie ma też materiał oraz splot noszonej przez nas odzieży. Włókna syntetyczne i półsyntetyczne takie jak poliester, nylon czy wełna to najlepszy wybór, jeśli chodzi o ochronę przed słońcem. Podobnie jest z gęstymi, ciężkimi i ciasno tkanymi materiałami, takimi jak dżins lub sztruks. Naturalne i lekkie tkaniny jak bawełna, krepa i sztuczny jedwab są natomiast cieńsze i przepuszczają więcej światła słonecznego.

Kolejnym istotnym czynnikiem ochronnym tkanin jest gęstość splotu, ponieważ im jest on luźniejszy, tym więcej promieni UV może przeniknąć przez nasze ubranie. Aby zobaczyć, jak ciasny jest splot materiału, skierujmy go pod światło. Jeśli odzież nie prześwituje, może to oznaczać, że skutecznie zablokuje światło słoneczne.

Nie zapominajmy też, że sucha tkanina zapewnia lepszą ochronę niż ta wilgotna. Zwilżenie materiału zmniejsza jego przepuszczalność na słońce nawet o 50 procent.

Aby uzyskać dodatkową ochronę, warto też poszukać specjalnych ubrań z faktorem UPF, czyli współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, który wskazuje, w jakim stopniu dany materiał zatrzymuje promieniowanie UVA i UVB. Taka odzież jest traktowana bezbarwnymi barwnikami lub chemicznymi środkami, które blokują światło słoneczne. Dodatkowo specjalne włókna, z których stworzone są ubrania, także skutecznie odbijają słońce.

Filtr UPF jest podobny do współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF stosowanego
w kosmetykach. Przykładowo UPF o stopniu 50+ oznacza, że dana tkanina jest w stanie pochłonąć około 98 procent promieniowania UV.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments