W województwie lubelskim drastycznie spada zainteresowanie szczepieniami. To niepokojący sygnał, bo rosną dzienne liczby zakażeń. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w województwie lubelskim.

– Liczba szczepień w punkcie Szpitala Tymczasowego przy ul. Radziwiłłowskiej dramatycznie spada. W maju podano podano tam ponad 11,5 tys. dawek, w czerwcu ponad 10 tys. dawek, natomiast w lipcu łączna suma już zrealizowanych oraz zaplanowanych na ostatnie dni miesiąca szczepień wyniesie niespełna 1,5 tys. – informuje Anna Guzowska, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Niskie zainteresowanie szczepieniami odnotowano również w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie przy ul. Jaczewskiego. Jak informuje szpital, w maju zaszczepiono łącznie 12974 osób, w czerwcu było już ich 10927, a w terminie od 1 do 22 lipca zaszczepiono jedynie 2277 mieszkańców.

– Obecnie zainteresowanie szczepieniami przeciw Covid-19 jest umiarkowane. W ostatnich tygodniach pierwszą dawką szczepionych było dziennie od kilkunastu do siedemdziesięciu kilku osób, drugą – od pięćdziesięciu kilku do dwustu pięćdziesięciu kilku osób dziennie – zaznacza Alina Pospischil, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W powszechnym punkcie szczepień w hali Icemania, nad którym czuwa I Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie obecnie dziennie szczepi od 10 do 15 osób pierwszą dawką. Drugą dawką szczepionych jest około 100 osób dziennie. Mieszkańcy szczepiący się w tym miejscu przyjmują AstraZenecę i Modernę. Obie szczepionki są dwudawkowe.

Punkt szczepień ma o wiele większe możliwości, bo przygotowany jest na to, aby dziennie szczepić 720 osób. Dostępnych jest tam 10 stanowisk. Czynny przez siedem dni w tygodniu od godziny 8 do 20. W pierwszych dniach jego funkcjonowania, czyli z początkiem maja w ciągu kilku dni zaszczepiło się w nim blisko 2000 osób.

Obecnie w Polsce zaszczepionych jest łącznie 16 759 941 osób. Dziennie wykonywanych jest 171 193 szczepień (stan na 23 lipca, godz. 10:30). Minionej doby w województwie lubelskim wykonano 8247 szczepień co daje 9 miejsce w skali kraju (stan na 23 lipca, godz. 10:30).

Podczas konferencji prasowej w piątek (23 lipca) Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że w Polsce zaszczepiono już około 56 procent populacji. Do odporności zbiorowej jednak jeszcze trochę brakuje, bo eksperci zapewniają, że aby ją osiągnąć potrzeba przynajmniej 70 procent zaszczepionych Polaków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments