We wtorek (29 marca) w Centrum Transferu Wiedzy KUL o godzinie 10:00 i 12:30 artyści z Nieprzetartego Szlaku zagrają spektakl „Dom”. Celem wydarzenia jest wsparcie zbiórki dla Ukrainy.

Studenci KUL, jak i artyści będą zbierać fundusze na środki medyczne dla Szpitala Wojskowego w Winnicy. Teatr Akademia Artystyczna zaprezentuje widowisko „Dom”, z 2017 roku, zrealizowane w technice teatru ruchu z elementami teatru czarnego. To refleksyjny spektakl, w którym reżyser wraz z artystami zapraszają widzów do zatrzymania się i zastanowienia nad istotą relacji występujących w ojczyźnie.

Spektakl „Dom” grany od 2017 roku okazał się widowiskiem zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci w wieku przedszkolnym. Teatr tworzą artyści z niepełnosprawnościami, którzy na co dzień są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Akademia Artystyczna” prowadzonego od 10 lat w Lublinie przez Fundację Nieprzetartego Szlaku.

Po spektaklu będzie możliwość rozmowy, interakcji z publicznością i z aktorami, którą poprowadzi reżyser Michał Stanowski. Dodatkowym elementem programu „Teatralnie dla Ukrainy” będzie pokazowy warsztat pracy z ciałem z osobami z niepełnosprawnością w oparciu o metodę Natalii Popovej i ITS Krug oraz krótka prezentacja techniki czarnego teatru, którego elementy zostały wykorzystane w przedstawieniu. Wydarzenie dodatkowo uświetnią także piosenki śpiewane w języku ukraińskim oraz polskim.

– Nasi aktorzy z „Akademii Artystycznej” zagrają spektakl „Dom” dwa razy. W ten artystyczny sposób chcą pokazać solidarność z walczącą Ukrainą. Z tym przedstawieniem brali także udział kilka lat temu w Festiwalu Neprotopranej Stezhyny we Lwowie. Myślami jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Podczas całego wydarzenia artystyczno-charytatywnego będzie działać Teatralna FotoBudka, gdzie będzie można zrobić sobie teatralne zdjęcia, a przy okazji włączyć się w zbiórkę dla Ukrainy.

Wspólna akcja artystów oraz środowiska akademickiego wpisuje się obecną rzeczywistość wsparcia dla Ukrainy. Podczas akcji prowadzona będzie zbiórka funduszy na zakup środków medycznych dla Szpitala Wojskowego w Winnicy. Najpotrzebniejsze są apteczki taktyczne, plecaki medyczne, bandaże gipsowe, bandaże hemostatyczne, taktyczne opaski uciskowe z pokrętłem, szynowe ortezy i stabilizatory.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku prowadzi jednocześnie ciągłą zbiórkę na pomoc Ukrainie wspierając bezpośrednio partnerską organizację ze Lwowa – Neprotoprana Stezhyna (Path Stezhyna), z którą współpracuje od ponad 20 lat realizując Międzynarodowy Cykl Imprez Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami – Nieprzetarty Szlak.

Fot. Beata Niemczyk/ Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments