13, 14 i 15 lipca będziemy mogli ponownie zobaczyć adaptację nagradzanej powieści kryminalnej Marcina Wrońskiego. „Pogrom w przyszły wtorek” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia będzie można oglądać przez cały weekend. Początek o godzinie 21.

Spektakl oparty na książce lubelskiego pisarza opisuje ważny moment naszej historii: obok kryminalnej intrygi ukazany jest też społeczny i polityczny klimat początków Polski Ludowej. Nie przypadkiem też wybrane jest miejsce pokazu. Historia opowiedziana w powieści rozpoczyna i kończy swoją akcję na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Przedwojenny komisarz Zyga Maciejewski już od roku siedzi w więzieniu na Zamku Lubelskim rozpracowywany przez okrutnego ubeka. Lojalny i oddany swojej pracy policjant nie poddaje się Grabarzowi, jednak ten wie, że dopnie swego. Ostatecznie Maciejewski podpisuje pakt z diabłem – majorem Grabarzem – gdy ten prosi go, by Zyga zapobiegł mającemu wybuchnąć w Lublinie pogromowi Żydów.

W 2014 roku Marcin Wroński otrzymał za „Pogrom w przyszły wtorek” wiele nagród, m.in. Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagrodę Kryminalnej Piły.

W obsadzie spektaklu zobaczymy m.in. Przemysława Sadowskiego jako Zygmunta Maciejewskiego, Matyldę Damięcką jako Różę, Mirosława Zbrojewicza w roli Grabarza oraz Agnieszkę Wielgosz jako Walakową.

Bilety do kupienia w kasie Centrum Kultury i przed rozpoczęciem widowiska. Adaptacja jest tłumaczona na język migowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments