Wielu z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu w stylu gwiazd Hollywood, jednak wybielanie zębów wzbudza wiele wątpliwości. Możemy korzystać z domowych metod lub tych proponowanych w gabinecie stomatologa.

Na odcień naszych zębów wpływa wiele czynników, od których zależy wybór odpowiedniej metody wybielania. Nasz naturalny odcień zębów jest w dużym stopniu uzależniony od warunków genetycznych. Wpływ ma także starzenie się oraz czynniki związane z codziennym życiem: sposoby jakimi myjemy zęby oraz to, co jemy i pijemy.

Mocna kawa, herbata, dym z papierosów czy czerwone wino powodują, że nasze zęby narażone są na przebarwienia. Na szarzenie czy żółknięcie wpływa też kamień nazębny lub stosowanie niektórych leków (jak np. tetracyklina). Tworzenie się płytki nazębnej, która w nadmiarze twardnieje tworząc kamień powinno zmniejszyć odpowiednie szczotkowanie zębów.

Domowych sposobów na wybielenie zębów jest wiele. Nie uzyskamy jednak nimi śnieżnej bieli, a jedynie jaśniejszy odcień. Przed rozpoczęciem wybielania zębów osoby posiadające kamień nazębny powinny udać się do gabinetu, żeby go usunąć. Już ten zabieg sprawi, że nasze zęby będą wydawały się bielsze. Po około 2 tygodniach możemy zacząć stosować środki wybielające.

Domowe wybielanie

Rynek oferuje nam szeroką gamę takich produktów. Domowe rozjaśnianie trwa kilka tygodni, a efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy.

Pasty – stosujemy je dwa rady dziennie, rano i wieczorem, po jedzeniu. Powinniśmy używać ich na zmianę ze zwykła pastą.

W zależności od firmy pastę wybielającą możemy kupić już od 10 zł

Sztyfty wybielające – wygodna metoda, której możemy użyć niemal wszędzie. Wystarczy tylko za pomocą lekko zwilżonej poduszeczki sztyftu nanieść żel na zęby, a następnie przepłukać jamę ustną wodą.

Sztyfty sprawdzonych firm kupimy od 50 zł.

Paski wybielające – przyklejamy je na górne i dolne przednie zęby. Ich zaletą jest samorozpuszczanie. Po określonym w instrukcji czasie wystarczy wypłukać usta wodą.

Dostaniemy je od 30 zł.

Nakładki wybielające (szyny) – produkt, który działa nie tylko na przednią część zębów, ale na ich całą powierzchnię. Do specjalnie dostosowanych do kształtu naszych zębów nakładek aplikujemy substancję wybielającą, po czym umieszczamy na zębach. Proces wybielania trwa około 20-30 minut.

Cały zestaw dostaniemy za minimum 60 zł.

Lampa UV – ostatnio bardzo modna lampa, która jest specjalnie wyprofilowana do zębów. Dodany do zestawu żel wybielający nakłada się na silikonową nakładkę lampy i przykłada do zębów, dzięki niebieskiemu światłu uzyskujemy szybszy efekt wybielania.

Koszt lampy z żelem to około 60 zł.

Miswak – ekologiczna naturalna szczoteczka i pasta w jednym. Metoda pochodzi z krajów arabskich, a sam preparat pozyskiwany jest z gałązek lub korzeni drzewa arak. Wśród składników patyczka Miswak znajduje się krzemionka, która ma działanie wybielające. Jego włóknista struktura pozwala na wygodne i regularne oczyszczanie zębów. Jeden patyczek wystarcza na około 2 tygodnie.

Patyczek kupimy już od 10 zł za sztukę.

Wybielanie w gabinecie

U specjalisty możemy wybielić zęby na różne sposoby. W dobraniu odpowiedniej metody pomoże nam stomatolog. Tzw. stomatologia estetyczna jest stosunkowo bezpieczna i skuteczna. Przed rozpoczęciem musimy pamiętać o sprawdzeniu stanu uzębienia i usunięciu kamienia. Wypełnienia wykorzystane przy leczeniu ubytków nie zmieniają koloru podczas wybielania, dlatego specjaliści wykorzystują te tymczasowe, które po zakończeniu procesu i ustabilizowaniu koloru zębów są wymieniane. Do najczęściej wykorzystywanych metod należą:

Wybielanie zębów przy użyciu nakładek – Pierwszą czynnością w gabinecie stomatologicznym jest pobranie wycisków i wykonanie przezroczystych, dopasowanych do kształtu naszych zębów szyn, do których później wyciskany jest żel z otrzymanych od stomatologa strzykawek. Zazwyczaj takie nakładki należy trzymać około 4h dziennie lub nakładać na noc. W zależności od zaleceń lekarza.

Cena zabiegu jest różna w zależności od gabinetu i waha się pomiędzy 400 a 1000 zł

Lampa diodowa – Zabieg jest jednorazowy. Po zabezpieczeniu dziąseł stomatolog nakłada na zęby żel wybielający i przystawia lampę. Po 3 cyklach trwających ok. 10 minut zęby są bielsze o 5 do 14 odcieni.

Koszt terapii to około 1000 zł

Wybielanie laserowe – Jedna z najskuteczniejszych metod, w której czynnik wybielający aktywuje się promieniowaniem lasera. W tym przypadku stomatolog również powinien zabezpieczyć dziąsła oraz oczy pacjenta.

Za zabieg zapłacimy w zależności od gabinetu 1000-2300 zł

Wybielenie zębów martwych, które ciemnieją na skutek krwawienia miazgi po jej urazie. Ich przebarwienie mogą powodować też preparaty służące do leczenia kanałowego. W tym przypadku wybielanie stosuje się wewnątrz wyleczonego zęba. Lekarz zabezpiecza korzeń za pomocą szczelnego cementu lub kompozytu, a następnie wprowadza preparat wybielający i zabezpiecza opatrunkiem. Proces może potrwać do 3 dni, a zabieg może być powtórzony 2-3-krotnie w zależności of efektów. Po zakończeniu terapii stomatolog wypełnia ząb kompozytem.

Zapłacimy za nie od 50 – 400 zł

Wybielanie zębów to proces, który uwrażliwia nasze zęby. Ten efekt terapii może minąć stosunkowo szybko. Często jednak lekarze zalecają stosowanie past na nadwrażliwość zębów.

Pamiętaj!

Podczas całego procesu wybielania powinniśmy ograniczyć spożywanie mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina oraz palenia papierosów. Zęby po zabiegu tracą dużo wody, przez co przez pierwsze dni zachowują się jak gąbka. Tzw. biała dieta eliminuje produkty o intensywnym kolorze – bez względu czy są to barwniki roślinne (owoce, warzywa) czy sztuczne (przyprawy).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments