Spice Gears Team 5883 stworzyli wyjątkowego robota, którego teraz zaprezentują w Dubaju. Młodzi wynalazcy z Kraśnika zaprezentują swoją pracę na zawodach, które odbędą się w sobotę (26 października) oraz w niedzielę (27 października). Przed nimi jednak duże wyzwanie – konkurencja zgłoszonych robotów liczy prawie 200 osób.

Spice Gears to młodzi mistrzowie robotyki z Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku. To również pierwsza w Polsce drużyna FIRST Robotics Competition stworzona w 2015 roku. Choć na swoim koncie mają już wiele sukcesów, teraz staną przed dużym wyzwaniem – we wtorek (22 października) polecą do Dubaju na Mistrzostwa Świata w robotyce. – To dla nas wielki zaszczyt, że ta drużyna wraz ze swoimi mentorami może nas promować na całym świecie. Robotyka to już jest sport globalny, bo w krajach bardzo bogatych i zamożnych cieszy się wielkim zainteresowaniem. – podkreśla Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego. – Jestem bardzo wdzięczny, że ten zespół jest i tak się rozwija. – dodaje.

Spice Gears łącznie tworzy 30 osób wśród których są programiści piszący programy do pobudzania robotów i mechanicy odpowiadający za projektowanie oraz konstruowanie tych inteligentnych maszyn. Do Dubaju poleci reprezentacja siedmiu osób. Swojego robota

–Pierwsze testy robota, już na miejscu, na arenie zaczniemy w środę (23 października). Jak zwykle, robot przygotowany jest pod tematykę. Co roku jest ona inna, ale co roku dotyczy tego, że świat ma jakiś problem. W tym roku mamy problem z oczyszczaniem oceanu. – wyjaśnia Dariusz Głuchowski mentor Spice Gears Team 5883. – Oczywiście, nie będziemy oczyszczać oceanu tym robotem, tylko tu są piłki, które są odniesieniem do tych zanieczyszczeń. Mamy je zbierać i umieszczać w odpowiednie miejsca do półtora metra wysokości. – tłumaczy.

Spice Gears – Team 5883 powstała w 2015 roku z inicjatywy Ryszarda Kuśmierczyka – kraśniczanina mieszkającego w kanadyjskim Windsor. W latach 2016 oraz 2017 to właśnie w Kanadzie drużyna po raz pierwszy wzięła udział w pierwszych, poważnych zawodach z cyklu FIRST Robotics Competition, gdzie zdobyli nie tylko prestiżową nagrodę sędziów ale też niezbędne w późniejszych konkursach doświadczenie. Swój sukces powtórzyli w Chinach zwyciężając dwukrotnie oraz w Turcji, gdzie zdobyli dwa pierwsze miejsca.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments